Jak urządzić funkcjonalny pokój dla dziecka 2-7 lat, dla przedszkolaka?

Bądźmy w kontakcie

Jak urządzić pokój dla dziecka 2-3 latka? Mały człowiek w tym wieku potrzebuje przestrzeni, która jednocześnie swoją funkcjonalnością zaspokaja jego potrzeby, wspiera samodzielność, ale też zapewnia bezpieczeństwo takiemu szkrabowi. Dziś podpowiem Ci jak krok po kroku taką przestrzeń urządzić funkcjonalnie, by służyła w kolejnych latach. Bez względu na to, czy będzie to różowy pokój księżniczki, czy kosmiczny pokój dla chłopca, te rady Ci się przydadzą, a większość z nich jest aktualna co najmniej do wieku wczesnoszkolnego : ) 

Jak w 7 krokach funkcjonalnie urządzić pokój dla małego dziecka?

PANELE + DYWANIK, A NIE WYKŁADZINA

Po pierwsze, dużo łatwiej taki pakiet utrzymać w czystości, dając jednocześnie dziecku względną swobodę tworzenia np. farbami czy ciastoliną. Po drugie dywan może wyznaczać ograniczone miejsce do zabaw podłogowych, np. klockami, co sprzyja ograniczaniu bałaganu w całym pokoju.

PLAMOODPORNE, NAJLEPIEJ NEUTRALNE ŚCIANY

W sumie z podobnych względów co wyżej jest to idealne rozwiązanie. Przy małych dzieciach i ścianach nieodpornych na ścieranie, po chwili wnętrze może wymagać ponownego remontu. Neutralne kolory (np. biel, szarość, beż, ew. pastelowy odcień) sprawiają, że pokój nabiera harmonii i dziecku łatwiej w takim miejscu odpoczywać, a w dziecięcych pokojach i tak nie brakuje kolorów, które pojawiają się tam dzięki zabawkom.

OZDOBNE NAKLEJKI, A NIE TAPETA

Z tapetą jest dużo zabawy, przy potrzebie zmiany wystroju musimy robić kolejny remont, często z kładzeniem na nowo gładzi. Gdy mamy pomalowane ściany, to za pomocą specjalnych naklejek możemy zmieniać sobie wystrój nawet kilka razy w miesiącu.

pokój dziecka, obrazek mohome, naklejki gwiazdki

PÓŁKI NA KSIĄŻKI I ZABAWKI NA WYSOKOŚCI MAŁYCH RĄCZEK

Większość specjalistów od rozwoju, zwłaszcza zwolennicy metody Montessori, zalecają takie właśnie rozmieszczenie zabawek i książeczek dziecka, aby miało ono do nich swobodny, wygodny dostęp zapewniający jednocześnie bezpieczne z nich korzystanie. Z moich doświadczeń wynika, że jest to super rozwiązanie, bo jeśli dziecko ma schowane zabawki, to o nich zapomina, a gdy ma je na widoku, to samo może wybrać czym w danej chwili chce się pobawić.

jak urządzić pokój dziecka 3latka, przedszkolaka? Ikea latt, kallax

Do tego zauważyłam po mojej dwójce, że w takim układzie dzieci chętniej i sprawniej sprzątają,  bo każda rzecz ma swoje określone miejsce. Budżetowym rozwiązaniem jest wykorzystanie w celu ekspozycji zabawek regałów KALLAX albo EKET z Ikea a do książeczek półek BEKVAM i MOSSLANDA. Gdy Mia była młodsza i przeżywała fazę zafascynowania książeczkami aktywizującymi, które były jej ulubioną zabawką, to półeczki, na których mogłam je wyeksponować okładką do przodu były niezastąpionym rozwiązaniem.

Podczas mocowania półeczek, używaliśmy gwoździ samoprzylepnych tesa (partnera tego wpisu) i jestem absolutną fanką tego właśnie rozwiązania – pisałam Ci o nich już we wpisie o pokoju małej uczennicy. Gdy potrzeba półeczki przewiesić wyżej robimy to bez problemu i bez dziur w ścianach. Gwoździe samoprzylepne tesa 2 x 2kg spokojnie utrzymywały mi półeczkę z małymi książeczkami Mijeńki dobrze ponad rok czasu i gdyby nie zmiany w pokoju, wisiałyby do dziś.  W ten sam sposób po remoncie zamocujemy półki przy nowym łóżku dziewczyn, a chwilowo tymczasowo jedna wisi i w wersji przedremontowej w kąciku do czytania Mijeńki.

pokój dla dziecka, półka na książki, półeczka na książeczki

pokój dla dziecka, półka na książki, półeczka na książeczki

Warto też rozważyć zabawki z możliwością zamontowania na ścianie, zwłaszcza w małych pokojach. My mieliśmy m.in. zestaw z gąsiennicą Oribel.

DEKORACJE W POKOJU PRZEDSZKOLAKA

plakat alfabet, polski alfabet, plakat edukacyjny, plakat dla dziecka, plakaty dla dzieci

pokój dziecka, plakat alfabet, polski alfabet, plakat edukacyjny, plakat dla dziecka, plakaty dla dzieci

plakaty – TUTAJ | skarbonka – Home&You %  | szkatułki – Pepco

To one „robią’ nam wnętrze. Jestem zwolenniczką takiego wieszania dekoracji na ścianach, by po zmianie koncepcji wystroju nie trzeba było na nowo robić remontu, dlatego od dłuższego już czasu korzystamy i tutaj z systemu inteligentnego mocowania tesa, o którym pisałam Ci już wyżej. W naszym domu na samoprzylepnych gwoździach, śrubach i haczykach wiszą praktycznie wszystkie dekoracje, a zwłaszcza te w pokoju dzieci, w którym często wprowadzamy zmiany i tak też zostanie po remoncie. Tesa ma w ofercie nie tylko gwoździe samoprzylepne, ale też różnego rodzaju śruby (także na cięższe przedmioty i do wykorzystania na zewnątrz, np. na balkonie – zerknij tutaj ) czy haczyki, włącznie z takim na sufit, na którym powiesiliśmy baldachim. Na ten docelowy wciąż czekamy, ale na razie przenośny baldachim-moskitiera z tesa sprawdza się świetnie, bo w te upały swobodnie przepuszcza powietrze, a blokuje owady. I sprawił dziewczynkom dużo radość, w weekend dowieszamy lampki! 🙂

pokój dziecka, pokój dla dziecka, moskitiera, baldachim

MIEJSCE DO SWOBODNEGO TWORZENIA DLA PRZEDSZKOLAKA

…czyli po ludzku stolik z krzesełkami albo małe biurko. Koniecznie takie, żeby było albo łatwo zmywalne, albo żeby nie było Ci go żal, gdy się zniszczy. Chodzi o to, by dziecka zbyt mocno nie ograniczać, a nie sposób wymagać od dwulatka, by farbami malował tylko na obszarze kartki. Jeśli maluch dopiero wkracza w ten okres 1-3 to ja rekomenduję komplet LATT z IKEA, który w całości kosztuje 89 zł. Nie dość, że jest tani, funkcjonalny to jeszcze daje mnóstwo możliwości przeróbek.

Jeśli natomiast maluchowi bliżej do 3 urodzin, to rozważyłabym już normalne biurko z wysokim krzesełkiem. Obie moje dziewczynki dostały swoje biurka w okolicach 3 roku życia i lubię to rozwiązanie. Grunt to znaleźć odpowiednio funkcjonalny model – ja polecam taki, który ma obudowany blat, żeby kredki dziecku non stop z niego nie spadały. Mamy od 3 lat model Pinio Parole, teraz już dla Mijeńki, a budżetową wersją jest ikeowski model – FLISAT , który dodatkowo ma regulowaną wysokość.


BEZPIECZEŃSTWO

Na koniec trzeba zadbać o  bezpieczeństwo malucha – włożyć zatyczki do kontaktów, zadbać, by nie miało szans otworzyć okna ani wspinać się w okolice parapetu, zdjąć z niższych półek przedmioty, którymi ewentualnie mogłoby sobie zrobić krzywdę. Do tego dobrze założyć stopery do drzwi, by uniknąć przytrzaśnięcia paluszków, zabezpieczyć większe szuflady, pochować nożyczki i inne ostre przedmioty.

ŚCIĄGA – CO PRZYDA SIĘ W POKOJU MALUCHA? 

jak urządzić pokój dziecka, pokój dziecka, pokój malucha, pokój przedszkolaka

Plakaty mojego autorstwa – SmartEDU – z grafiki możecie kupić w MOIM SKLEPIE. Są dostępne zarówno w wersji dla dziewczynki jak i dla chłopca, a także z naklejkową możliwością personalizacji, a już wkrótce kolekcja się rozrośnie : )

Wierz mi, że mądrze zaaranżowana przestrzeń dla dzieci to połowa sukcesu. Jako mama, która z 2 dzieci pracuje z domu, wiem, co mówię : ) Właśnie dzięki takim rozwiązaniom, które pozwalają mi dać dzieciom czas na swobodną zabawę bez obaw o ich bezpieczeństwo albo totalną katastrofę z pomalowanymi ścianami na czele, ja zyskuję czas na ciepłą kawę i choć pół godziny pracy we względnym spokoju. Jak raz spróbujesz, to funkcjonalność od zawsze będzie kluczem przy urządzaniu wnętrz. Do tego pamiętaj proszę, żeby szukać rozwiązań, a nie wymówek – dostępne są świetne niskobudżetowe meble czy dodatki, a dzięki takim rozwiązaniom jak samoprzylepne gwoździe itd. tesa możesz urządzić nawet wynajęte mieszkanie, czego sama jestem przykładem : )

Aktualnie u nas na topie

© Wikilistka 2016
Kreativ Media
Close