Plakaty czy ramki ze zdjęciami to coś, czym w bardzo szybki, nieinwazyjny sposób i – najczęściej – niskim kosztem można odmienić niemal każde wnętrze. To jeden z moich ulubionych sposobów na to, by mieszkanie zamienić w dom, a każdemu pomieszczeniu dodać stylu, indywidualnego charakteru i przytulności. Dziś opowiem Ci o kilku trikach, które sprawią, że łatwiej będzie Ci stworzyć galerię ścienną w swoim domu.
Wybierz odpowiednią przestrzeń
Fajnie, aby ściana, na której chcesz stworzyć galerię w jakiś sposób przyciągała wzrok. To może być duża pusta przestrzeń nad kanapą, nad stołem czy galeria ścienna dookoła telewizora. Szkoda przecież wieszać ważne dla nas obrazy tam, gdzie nikt na nie nie patrzy…
Lubię, kiedy wnętrza opowiadają jakąś historię i lubię też widzieć jak na przestrzeni czasu ewoluują wraz ze mną. Sztuka bowiem w pewien sposób porusza we mnie raz te, a raz inne struny. Wybierając plakaty do danego wnętrza muszę coś poczuć… I co ciekawe, plakaty, które wybrałam do nowego mieszkania są o czymś zupełnie innym niż rok temu! Zobaczysz je na kolejnych zdjęciach. Są inne, niosą inne emocje inne wibracje. Co ciekawe, mój gust w pozostałych kwestiach się zbytnio nie zmienił…
Dobierz odpowiedni rozmiar ram i grafik do wielkości ściany
Kiedy na ogromnej połaci pustej ściany powiesisz małe ramki, to one tę przestrzeń tylko uwydatnią. Analogicznie, jeśli na niewielkiej ścianie upchniesz największe ramy, jakie znalazłaś w sklepie, da to wrażenie przytłoczenia. Znalezienie złotego środka przydaje się także przy robieniu galerii ściennej 🙂
Zastanów się – na co chcesz patrzeć?
To nie jest punkt z cyklu „dekorator wnętrz radzi”, ale uważam, że ma ogromne znaczenie. Czym chcesz się otaczać? O czym mają Ci przypominać te plakaty czy zdjęcia? Jakie wywołują uczucia? To jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że to, czym się otaczamy wpływa na nasze samopoczucie, także na poziomie podświadomym. Po drugie, warto wiedzieć, że np. otaczanie się dużą ilością plakatów z napisami może dać nam poczucie przytłoczenia, jakby ktoś „ciągle do nas mówił” – zwłaszcza, jeśli tak jak ja jesteś WWO (wysoko wrażliwa osoba), Wybierz takie plakaty, które z Tobą rezonują. Do mnie na przykład plakat, który widzisz na szafce ( Bejge… ) był tym, który poruszył mnie od pierwszego spojrzenia. Jeszcze nie odebrałam kluczy od obecnego mieszkania, a już wiedziałam, że zawiśnie właśnie w salonie. Podobnie było z drugim plakatem (Life is too short…), który zamawiałam jeszcze do poprzedniego salonu. Tutaj wisi w centralnym miejscu i przypomina, by nie marnować życia na martwienie się niektórymi sprawami.
Znajdź wspólny mianownik galerii ściennej
Wspólny element nadaje galerii spójności. To może być podobna paleta kolorystyczna albo motyw przewodni. To może być passe-partou (biała ramka dookoła). To może być także ujednolicenie ramek, albo chociaż ich koloru. Warto zadbać o to, aby cała galeria miała to wspólne „coś”, bo dzięki temu odbieramy ją jako bardziej harmonijną, co dla naszego mózgu oznacza „ładniejszą”. W przypadku zdjęć można np. dodać passe-partou dookoła każdego zdjęcia albo zamienić je na czarno-białe wydruki. Pokażę Ci spójność galerii na kilku przykładach.
Zdecyduj, jaka będzie kompozycja i układ Twojej galerii na ścianie
Kompozycja może być symetryczna lub niesymetryczna. Układ za to może być otwarty lub zamknięty. Wybór tych dwóch kwestii zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać – czy wolisz stonować wnętrze i nadać mu spokoju czy raczej galeria ma być głównym elementem ozdobnym i wyróżniającym dane miejsce.
Zadbaj o równe odstępy i poziomowanie
To taki drobiazg, który w efekcie końcowym robi różnicę. Zadbaj o równe odstępy pomiędzy poszczególnymi ramkami (nawet w kompozycji niesymetrycznej!), a także o trzymanie poziomu (poziomicę można zainstalować nawet jako aplikację w telefonie! )
Jak to powiesić? Sprytny sposób na łatwe zrobienie galerii ściennej
Potrzebny będzie Ci arkusz szarego papieru, miara, wybrane ramki i ołówek. Najlepiej przytnij arkusz do formatu, jaki ma obejmować całą galeria. Następnie ułóż na nim ramki – układaj tak długo, aż będziesz zadowolona z efektu. Gdy już ramki będą zaplanowane tak, jak Ci się najbardziej podoba, czas na dokładne odmierzenie odstępów. Na sam koniec, odrysuj ramki ołówkiem i zaznacz miejsce mocowania a potem zrób zdjęcie całości telefonem. Teraz już wystarczy przykleić na chwilę bezpieczną taśmą arkusz papieru do ściany i wbić gwoździki w odpowiednio zaznaczone miejsca, a później powiesić ramki zgodnie z tym, co widzisz na zdjęciu zrobionym telefonem.
Wpis stworzyłam dla Was w ramach współpracy z marką Desenio – ich plakaty zdobią nasze wnętrza już od kilku lat, więc z radością mogę w ramach naszych wspólnych działań podzielić się z Wami kodem zniżkowym 🙂 ! Z moim kodem zniżkowym WIKILISTKA otrzymacie dodatkowe 10% zniżki na plakaty* do obowiązującej już zniżki na stronie w Desenio do 23 grudnia 2021!
*z wyłączeniem ramek i plakatów z kategorii Personalizowane
Rzeczywiście jednakowe ramki powodują, że ściana wygląda dużo lepiej i estetyczniej się prezentuje. Praktyczne wskazówki co do doboru tematycznego zdjęć. Mam tylko kilka zdjęć, ale może warto byłoby przemyśleć stworzenie całej galerii.
Super inspiracje! Planuję stworzyć galerię zdjęć na ścianie w moim salonie, artykuł był dla mnie świetnym przewodnikiem w tym procesie.
Mam bzika na punkcie symetrii 🙂 ciężko mi z tym walczyć ale chyba wypróbuje e swojej galerii zdjęć tą kompozycję niesymetryczną bo jednak galeria będzie się powiększać.