Książki dla 3-4 latka.
Nazbierało nam się w Biblioteczce sporo nowości, a że zbliżają się jesienne popołudnia, to zaczynam podrzucać Wam ciekawe książki dla dzieci. Na pierwszy ogień dziś książki dla 3-4 latków, czyli ulubione aktualnie książeczki Mijeńki – nowości 2019.
W kolejnych wpisach będę dla Was miała także książki dla starszaków, książeczki z zadaniami i pięknie wydane książki dla dzieci (idealne na prezent!).
Kilka informacji technicznych : tytuły to linki przekierowujące do danej książki w księgarni. UDANYCH ZAKUPÓW!
KSIĄŻKI DLA 3-4 LATKA | NOWOŚCI 2019 (I)
ZOBACZ TEŻ – książki dla starszaków 7+ | 2019
Wierszyki ćwiczące języki (tutaj) wyd. Nasza Księgarnia
Świetna książka dla dzieci, z którymi trzeba ćwiczyć wymowę. Dzięki zabawnej formie wierszyków i dość prostym wyrazom, dzieci chętnie uczestniczą w takich „ćwiczeniach logopedycznych”. W środku są też wskazówki na co zwrócić uwagę i kiedy udać się do logopedy, a cała książka jest podzielona na dzieci 3+ / 4+ i 5+ .
U nas w użyciu codziennie! książki dla 3-4 latka
Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować (tutaj)
Feluś i Gucio idą do przedszkola (tutaj) wyd. Nasza Księgarnia
Pięknie wydane, całokartonowe książeczki oswajające z tematem przedszkola i (II część) pewnych norm społecznych czy kulturalnego zachowania. Bez zbędnych moralizacji, bardzo „wspierająca”. Również zawiera cenne wskazówki dla rodziców, np. w temacie przedszkolnej adaptacji. Miśce wyjątkowo przypadła do gustu 🙂
ZOBACZ TEŻ: PUZZLE – Wielki Poradnik Zakupowy #1
Pucio na wakacjach (tutaj)
Pucio i ćwiczenia mówienia (tutaj) wyd. Nasza Księgarnia
Nie wiem, czy te książki trzeba jeszcze komuś przedstawiać, ale bardzo chciałam pokazać je Wam od środka 😉 Pucio od pierwszej książeczki w wieku ok. roku jest w Mijeńkowym TOP. Dzięki tej serii jak na dłoni widziałam jak pięknie rozwija się jej mowa z miesiąca na miesiąc. Polecam tę serię całym serduchem!
Pucio zabawy gestem i dźwiękiem (tutaj)
To z kolei super wersja dla maluszka takiego 12-18 miesięcy! Dzięki temu, że książeczka skonstruowana jest w taki sposób, by zachęcać do wspólnej zabawy z udziałem aparatu mowy, naprawdę fajnie angażuje dzieci, które „nie chcą mówić, bo nie”. Kosztuje kilkanaście złotych, a moim zdaniem dla maluszka 1-2 latka jest idealnym drobnym prezentem.
Co robi Pucio? (tutaj)
Tutaj druga część tej książeczki – już troszkę trudniejsza i bardziej zaawansowana.
O maluchach w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci (tutaj) wyd. Nasza Księgarnia
HIT!
Mija (3,5 roku) co prawda ją głównie ogląda, ale już Wiki lat 7, czyta z zaciekawieniem. W końcu ktoś napisał książkę o tym, skąd się biorą dzieci dostosowaną do możliwości zrozumienia kilkulatków. Nie unika „dorosłego” nazywania rzeczy po imieniu – mamy więc w środku plemniki, jajeczka, pochwę, penisa czy seks – ale też nie wchodzi za bardzo w szczegóły. Jak większość książek z podobnych serii wyd. Nasza Księgarnia zawiera też wskazówki dla rodzica. Jest całokartonowa i rozmiarem idealnie na półce pasuje do Pucia, Felusia i Tosi (to zaraz:)
Tosia czeka na braciszka (tutaj) wyd. Nasza Księgarnia
Przepięknie zilustrowana książka dla 3-4 latków, całokartonowa. Pomaga dziecku oswoić się z wizją pojawienia się nowego członka rodziny i emocjami, które się z tym wiążą. Pokazuje zarówno te radosne chwile, jak i te, gdy może być trudno. Mało tekstu, dużo ilustracji nacechowanych emocjonalnie. Pięknie wydana i na pewno będzie pomocna, jeśli czekacie na dzidziusia 🙂
Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty (tutaj) wyd. Nasza Księgarnia
Z cyklu „wiedza bezużuteczna”, ale jednocześnie niezbędna w dziecięcej biblioteczce. Można się uśmiać do łez, przenieść na chwilę znów do świata dziecka – z krasnalami na czele i poczytać o ich życiu. Do tego nacieszymy oko ilustracjami M.Szymanowicza . Całokartonowa, A4 🙂
Poznaję zwierzęta w ZOO (tutaj) książki 3-4 latka
Jak to się nazywa po angielsku i niemiecku (tutaj) – w EMPIKACH
Tu polecam Wam nie tyle same te konkretne książki (bo w serii jest ich wiele), ale ogólnie opcję książek z czytającym długopisem. My mamy akurat TING z Empiku i Mijeńka korzysta z tego zestawu niemal codziennie. To świetna opcja, dla dzieci, które lubią książki, ale same nie potrafią ich jeszcze czytać.
Roboty przyszłości (tutaj) wyd. Nasza Księgarnia
Książka – przekładanka, która jest właściwie zabawką. Świetnie sprawdza się np. podczas podróży. Maluch po prostu tworzy ciekawe roboty przyszłości, ale starszak może już odczytywać ich łączone nazwy. Ubaw po pachy gwarantowany.
Jano i Wito w domu (tutaj) wyd. Mamania
Wioli udało się stworzyć tę książkę w taki sposób, że młodsze dziecko potrafi ją opowiedzieć po obrazkach (po 1 przeczytaniu przez rodzica wie, o co chodzi i odtwarza po swojemu). Starszaki za to, lubią z nią trenować czytanie pierwszych zdań. Dla mnie na zawsze pozostanie w serduchu, dzięki temu, że ….
… Mia opowiadając książkę, na tej stronie stwierdziła, że mama rzuca ogórkami ;))
Obrazki dla maluchów: W przedszkolu, Dzień malucha, Gry i Zabawy dla najmłodszych, wyd. Olesiejuk książki dla 3-4 latka
Kultowa już chyba książek dla kilkulatków – obrazki dla maluchów przewija się u nas od 6 lat. Przedszkole i Dzień Malucha to świetne pozycje do oswajania tematu codziennej rutyny i przedszkolnej adaptacji. Za to „Gry i zabawy” to taka „retro wersja tabletu” 😉 Mamy tam łączenie w pary, zabawy z kształtami, dźwiekami, zwierzątkami. Mia do dziś uwielbia, gdy siadamy razem z tą książeczką i rozwiązujemy zadania.
100 pierwszych słówek: zwierzęta, pojazdy, | Kapitan Nauka
Pierwsze książeczki do poszerzania zakresu słownictwa. Ta o zwierzątkach pokazuje nie tylko nietypowe stworzenia ze zwierzęcego świata, ale też jest podzielona na środowiska/ekosystemy, dzięki czemu dziecko z łatwością od razu porządkuje sobie wiedzę. Seria z pojazdami na pewno zainteresuje małego chłopca (i dziewczynki, które jak nasza Miśka, są fankami koparek ;))
Królik Franek (tutaj) wyd. Wilga
Krótkie bajeczki z morałem, w sam raz do przeczytania przed zaśnięciem. Są tanie, więc spokojnie można kolekcjonować całą serię, a dzieci szybko identyfikują się z głównym bohaterem – Królikiem Frankiem. Kiedy Miśka dostała pierwsze trzy, spodobały jej się tak bardzo, że chyba przez tydzień czy dwa, czytałam je na okrągło 😉 Wyczekiwałam zatem każdej kolejnej części 😉
Dusia i Psinek-Świnek: Pierwszy dzień w przedszkolu, Nikt się nie boi, Wszystko w porządku | wyd. Nasza Księgarnia
Och! Jak ja kocham tę serię. Uśmiałam się, czytając ją, do łez. Z poziomu dziecka opowiada po prostu o Dusi, jej pluszowym przyjacielu i ich codziennych rozterkach i rozwiązywaniu tych problemów. Jednak dorośli w niektórych postaciach odnajdą swoje cechy w trochę karykaturalnej wersji . Książki o Dusi mają twardą oprawę 🙂
Mela i Groszek: Groszek idzie do przedszkola, Mela ma zły dzień wyd.Wilga
Kolejna seria dla przedszkolaków, pomagająca oswoić „małe wielkie trudy codzienności”. Bardzo spodobało mi się to, że niektóre wyrazy są wyraźnie graficznie wydzielone, co wspiera naukę czytania globalnego.
Duszki, stworki i potworki, wyd. Wilga
Mam do tej książki duży sentyment, bo kupiłyśmy ją z Wiki jeszcze w Toruniu, podczas jednego z naszych babskich spacerów. W klimatycznej, malutkiej księgarni w kamiennicy. Tak jak Encyklopedia Krasnoludków, ta też zawiera ilustracje M.Szymanowicza, a do tego przezabawne teksty o potworkach. Nasz ulubiony to ten, gdzie „nie ma co płakać i szlochać, trzeba potwora pokochać” 🙂
Chętnie poczytam o tym, jakie książki aktualnie są na topie u Was w domu? A może jakąś książkę czytasz dziecku tak często, że wychodzi Ci bokiem ;D Koniecznie podziel się w komentarzu tytułami 🙂
My w swojej biblioteczce mamy całą serię z Puciem, nasz mały je uwielbia i biega z nimi po całym domu 😀 Zastanawiamy się właśnie nad Melą i Groszkiem, bo dużo osób ją poleca. Co myślicie?
Ja polecam dla dzieci lubiących dłuższe treści serie o Tappim, Dr Misi -Weterynarz z Lipowej Kliniki i Nudzimisie.
O Nudzimisie mamy na liście, a Misię to uwielbia Wiki 🙂
Mój synek uwielbia książki z sieci Pucio, Przegląda je przynajmniej 2 razy dziennie 🙂
Moja bardzo lubi jeszcze starą, ale za to jaką świetną serię o Martynce 🙂
Wiki lubiła bardzo, Mia nie 😉
U nas cała seria Zuzia …..z serii mądra mysz i tej samej serii mam przyjaciela np piłkarza, krótki opowiadania w różnych tematach,
O, na to muszę zerknąć:) To o różnych zawodach?
U nas dziewczyny uwielbiają Kicia Kocia i Zuzia… Mądra Mysz,oczywiście Tupcio Chrupcio jeszcze 🙂
Zuzi muszę zamówić resztę części 😉
My bardzo lubimy serię o Misi Marysi? Znacie? ☺
Słyszałam o niej, ale nie czytałyśmy 🙂