Puzzle dla dzieci dzisiaj są czymś zupełnie innym niż jeszcze kilka lat temu. Choć niby zasada zabawy pozostaje taka sama, to producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych i ciekawszych pomysłów na to, jak zabawę puzzlami dzieci mogą rozszerzyć o inne działania. Przygotowałam dla Was dziś pierwszy wpis z cyklu, który chodził mi po głowie od dawna, a mianowicie – swoisty przewodnik zakupowy pokazujący możliwości w danym segmencie zakupów dla dzieci. Doradzam też kiedy mniej więcej, które propozycje mogą być najlepszym pomysłem.
Dziś zajmujemy się puzzlami, ale w planach mam też kolejne analogiczne wpisy: klocki, lalki, kredki, a także rzeczy niezabawkowe. KONIECZNIE dajcie mi znać, czy taka forma Wam się przyda i pracować nad nią dalej! ?
A teraz do meritum.
PUZZLE DLA DZIECI – dlaczego to ważne, by dziecko się nimi bawiło?
Zabawa puzzlami rozwija na wielu płaszczyznach:
- wpiera rozwój małej motoryki (co pośrednio może pomóc w nauce mówienia)
- trening pamięci
- trening rozpoznawania kształtów i dopasowywania
- składania małych elementów w całość
Dodatkowo puzzle – co zaraz Wam pokażę – mogą być doskonałym materiałem dydaktycznym do zdobywania wiedzy i kolejnych umiejętności.
W jakim wieku zacząć zabawę puzzlami?
U większość dzieci mniej więcej pomiędzy 18 a 24 miesiącem pojawia się zainteresowaniem dopasowywaniem. Jest to też świetny czas, by zacząć wprowadzać zabawy, które uczą dziecko mówić. Zarówno trening małej motoryki (zabawy paluszkami) jak i mnóstwo rzeczy do nazywania na obrazkach sprawiają, że puzzle świetnie się do tego nadają.
Przedstawię Ci schemat, który u nas sprawdził się doskonale, dwukrotnie.
Najlepszą opcją na początek są zestawy typu „połącz w pary” lub inaczej zwane „duo”, dzięki którym dziecko uczy się samej zasady łączenia puzzli ze sobą.
Kolejno wprowadziliśmy puzzle typu skojarzenia (np. łączenie ze sobą 3-4 elementów do jednego kółka)
Następne były już progresywne, gdzie w jednej paczce znajduje się kilka obrazków o różnych wersjach trudnośći: zazwyczaj od 2 do 12 elementów.
Kolejny etap to zazwyczaj fascynacja bajkami i świetnie sprawdzały się wszystkie 24 -30 elementowe układanki z bajek.
Gdy ten etap dziewczyny miały opanowane, zaczęłam szukać urozmaicenia i tak znalazłam….
JAKIE PUZZLE DLA DZIECI ZNAJDZIESZ NA RYNKU?
Puzzle z lupką i ukrytymi obrazkami
Jedna z fajniejszych puzzlowych opcji : ) TUTAJ znajdziesz różne przykłady takich puzzli z lupką. My mamy jedne marki Mudpuppy – 42 części i przyznam, że rozglądam się za podobnymi, ale z większą ilością elementów. Są też wersje z klapkami albo takie, gdzie lupkę zastępuje specjalna maska, zerknij na nie koniecznie.
Poniżej kilka rodzajów puzzli, których my u siebie fizycznie nie mamy, ale miałyśmy podobne / są na naszej liście lub widziałam je na żywo np. na targach 🙂 Linkuję Wam całe kategorie poniżej, bo wiadomo – wzorów jest mnóstwo z każdego rodzaju puzzli. Dalej pokazujemy więcej tych, które w praktyce skradły nasze serducha !
- Puzzle drewniane – fajna opcja jako pierwsze progresywne, bo są bardziej wytrzymałe od tekturowych.
- Puzzle w różnych kształtach – są chyba wszystkie zwierzątka, klik 😉
- Puzzle „dwuetapowe” – jedna część to ramka do ułożenia, a oprócz tego kilka kształtów, z których każdy składa się z kilku elementów. ŚWIETNY WSPÓLNY PREZENT DLA RODZEŃSTWA powiedzmy 3 i 6 lat 🙂
- Puzzle dwustronne
- Puzzle opowiadające cykl (tu dzień, ale są też pory roku)
- Puzzle z elementami w kształcie…
- Puzzle podłogowe / jumbo / maxi
- Puzzle do opowiadania
- Puzzle do kolorowania
- Puzzle kreatywne – skonstruuj swojego robota 🙂 Można je układać na wiele różnych sposobów, jak tylko chcesz.
- Puzzle z ukrytymi obrazkami
- Puzzle świecące w ciemności
- Puzzle drewniane – układanki dla maluchów
- Puzzle progresywne– są świetną opcją dla dziecka, które nauczyło się łączyć puzzle (np. połącz w pary) i zaczyna przechodzić do pierwszych obrazków. W takim puzzlach początkowych mamy kilka obrazków podzielonych na różną ilość części : np. 4 , 6 , 9 i 12 . Dzięki temu dziecko zdobywa kolejne poziomy trudności 🙂 W wersji dla starszych dzieci są opcje typu 20, 36 i 49 części z postaciami z bajek.
A teraz cała reszta tych, które u nas się sprawdziły w ostatnim czasie. Zobaczcie je „w praktyce” 😉
Puzzle magnetyczne
Te w wersji podróżnej z Mudpuppy (TUTAJ zobaczysz różne wzory) to mój absolutny ulubieniec tego roku. Dzięki temu, że puzzle i podkładka działają na zasadzie magnesu, można układać je nawet w samochodzie. Całość jest niewielkich rozmiarów, więc śmiało można je zabierać ze sobą na różne wyjścia czy wyjazdy. Większą opcją magnetycznych puzzli jest np. mapa świata Janod, którą ostatnio bardzo pokochała na nowo nasza 7-latka 🙂
Puzzle – patyczki
Świetnie wspierają rozwój umiejętności dopasowywania elementów, ale w formie zupełnie odmiennej od tej, którą dzieci znają z klasycznej wersji puzzli. Te, które my mamy są ze specjalną podkładką, która ułatwia ich układanie dziecku. Są też dwustronne, dzięki czemu również są wygodne w podróży.
patyczki – wszystkie wzory tutaj.
Puzzle duo
Najlepsze na początek. Jeśli szukasz czegoś naprawdę porządnego, czego maluch szybko nie zniszczy, to moim faworytem są Djeco i Mudpuppy 🙂 Djeco mają niezniszczalne pudełka (!) Czuczu są tańszą alternatywą.
Puzzle, które są też grą!
Świetna zabawa i coś, co służy przez długi czas. U nas zarówno zwierzaki z Djeco jak i drewniane puzzle z Goki są już od dobrych kilku lat i wciąż czasem dziewczynki grają.
Puzzle sensoryczne
To dość świeża propozycja na rynku. Są to puzzle, które na swoich kawałkach zawierają różne faktury / materiały itp. My mieliśmy na przykład taką wersję z ZOO , gdzie zwierzątka miały różne futerka 🙂
Puzzle z drewnianymi literkami/cyferkami
W fazie największego zainteresowania nauką literek i cyferek były u nas hitem – pokazywałam Wam to we spisie Jak nauczyć dziecko literek i cyferek. Miśka bawiła się nimi na wiele sposobów. Szkoda tylko, że te z literkami trudno dostać w polskiej wersji językowej – o ile przy cyferkach nie ma problemu, tak w literkach wykorzystywaliśmy głównie drewniane części, żeby nie mieszać dziecku w głowie.
Puzzle „połącz literki”
Klasyk, ale w fazie literkowej bardzo porządany. Łączymy literkę z odpowiednim obrazkiem. Plus za polską wersję językową. Te, które my mamy – tutaj.
Puzzle do opowiadania
Bardzo ciekawa opcja, kiedy przy okazji układania chcesz z dzieckiem poćwiczyć rozwój mowy. Dzięki temu, że na takich puzzlach zazwyczaj dużo się dzieje, można trenować opisywanie takich rzeczy jak nad/pod/za/przed, ale też np. kolejność zdarzeń – coś stało się najpierw, coś później.
Puzzle z elementami w kształcie np. państw / planet
U nas najciekawszą taką wersją były puzzle kosmos z planetami, ale znalazłam też wersję z mapami 🙂 Ciekawe urozmaicenie! Wszystkie tutaj – klik.
Puzzle – naklejki / mozaika
Totalny HIT ostatnich dni, który maksymalnie wciągnął moją 7-latkę. To już nie jest prosta układanka, jest też połączona z naklejaniem i żeby ułożyć obrazek, trzeba się trochę skupić. Osobiście uwielbiam wynajdować takie perełki, bo widzę, że dla mojego dziecka to trochę forma medytacji – jest totalnie skupiona tylko na tej jednej rzeczy.
Puzzle – skojarzenia
Z puzzlami typu „duo” z mojego doświadczenia jest tak, że jak dziecko wsiąknie to chce więcej, więcej i więcej. Dobrze więc, że na rynku jest naprawdę dużo możliwości: łączenie kolorów; małego i dużego zwierzaka; zwierzątka z jego domkiem albo pożywieniem ;
Są też skojarzenia i tu bardzo ciekawą nowością jest wersja z kultowym już Puciem (wyd. Nasza Księgarnia) – dzięki temu, że są w formie „kwiatków”, dziecko dostaje coś troszeczkę trudniejszego, a jednocześnie bardzo rozwijającego . Dodatkowo w trakcie możemy trenować rozwój mowy. Polecam bardzo!
Książeczki z puzzlami
Myślę, że u większości dzieci przychodzi taka faza, że układają maniakalnie, nie robiąc nic innego. U nas tak było za pierwszym i za drugim razem. Masz wtedy wrażenie, że 5 kompletów puzzli, jakie były dostępne w Pepco to pikuś, bo starcza na jedno popołudnie i myślisz, skąd wziąć więcej.
Książeczki z puzzlami to super rozwiązanie, bo w jednej książeczce, która zazwyczaj nie kosztuje w internetowych księgarniach więcej niż 15 zł, mamy 4-6 obrazków do ułożenia. Są bohaterowie przeróżnych bajek. To jest świetny dodatek do dużego prezentu albo po prostu drobny upominek na każdą kieszeń! Zobacz wszystkie.
Fotopuzzle
Zamówiłam takie w Empikfoto dla przyjaciół na rocznicę ślubu i wtedy Wiki oświadczyła, że ona baaardzo chciałaby mieć takie ze swoim zdjęciem z ukochanym konikiem, więc myślę, że to może być świetny pomysł na spersonalizowany prezent dla dziecka 🙂
Puzzle do nauki angielskiego
Zazwyczaj są dostępne w formie „duo” gdzie łączymy napis z obrazkiem. Z jednej strony – niby to wersja dla maluszków, ale z drugiej, myślę że fajny sposób żeby starszaki utrwalały sobie podstawową wiedzę i pisownię.
Mini puzzle
W internecie można je kupić za ok 3 zł za opakowanie. Są super dodatkiem do prezentu albo drobnym upominkiem (np. jako szkolny prezent), który nie kosztuje wiele. Świetnie sprawdzają się w podróży i zajmują mało miejsca. Od jakiegoś czasu dostępne są nie tylko 54 elementy, ale też widziałam wersje „maxi” i wtedy w pudełeczku mamy 20 elementów 🙂 Zobacz tutaj.
Ufff! Chyba wyczerpałam temat 🙂
Jestem strasznie ciekawa, jak Ci się podobają tego typu poradniki zakupowe i – oczywiście – które spodobały Ci się najbardziej?