Jeśli zaglądasz tu już jakiś czas, pewnie nie muszę Cię przekonywać, że warto wybierać ubrania dobrej jakości. Zresztą, to teraz coraz bardziej popularny trend, ale jednocześnie – bardzo niedoprecyzowany. Czym bowiem jest dobra jakość ubrania? Jakie kryteria przyjąć, oceniając rzeczy przed zakupem? Jak wybierać ubrania dobrej jakości? Czym się kierować?
Ubranie dobrej jakości, czyli jakie?
Dla mnie ubranie dobrej jakości to takie, które przede wszystkim dobrze znosi regularne użytkowanie: pranie, odplamianie i suszenie w suszarce. Do tego musi być wygodne, a więc sprawiać, że czuję się w nim komfortowo. Ważnym kryterium jest również to, żeby ubrania były bezproblemowe w użytkowaniu.
No dobra, ale znów – co to znaczy?!
Czym się kierować, szukając ubrań dobrej jakości?
Niestety sam wybór odpowiedniego materiału nie gwarantuje nam jakości.
Weźmy taki t-shirt, dobry jakościowo jest idealnie skrojony i równo zszyty porządnymi nićmi . Do tego zrobiony jest z bawełny lub ew. innych oddychających materiałów (lub mieszanki) o dość wysokiej gramaturze*. Jeśli ma „nadruk”, to w idealnej wersji jest to haft 🙂
Dla mnie to są 4 podstawowe kryteria, którymi kieruję się, kiedy wybieramy codzienne ubrania. Oczywiście – jeśli szukam lekkiej cienkiej bluzki na upalne lato, to tę gramaturę odpuszczam, ale z moich wieloletnich doświadczeń z odzieżą wynika jasno, że : oddychający materiał o wyższej gramaturze (grubszy, taki bardziej mięsisty), opcjonalnie niewielki dodatek elastanu + mocne szwy stworzone za pomocą porządnych nici to podstawa tego, żeby ubranie po kilku praniach nie straciło swojego kształtu.
Poniżej widzisz dwie koszulki – ta w żółte paski jest bardziej grubsza i mięsista, była droższa i jest jednej z marek, które bardzo lubię za jakość. Mimo, że była używana dłużej, jest niemal w idealnym stanie, czego niestety o tej w granatowe paski nie można powiedzieć (szwy!).
Duża część codziennych ubrań to właśnie : t-shirty męża, koszulki dzieci czy moje codzienne bluzki i bawełniane sukienki. To na nich najłatwiej jest dostrzec różnicę w jakości, bo t-shirt 100% bawełna jeden drugiemu nie równy.
Kolejny ważny aspekt jakości ubrań to mocowanie wszelkich nap, guzików, zamków i ich jakość.
Jestem ciekawa, czy sprawdzasz to przed zakupem? 🙂
Nadruki
Z mojego doświadczenia, pranie znoszą najlepiej nadruki będące wzorem na tkaninie, a nie formą naprasowanki. Idealna wersja to „nadruk” w formie haftu – w porównaniu do naprasowanek jest niemal niezniszczalny. Z reguły też brokatowe nadruki niszczą się szybciej. Ważne jest też umiejscowienie nadruku – pamiętajmy, że taki na kolanach na pewno szybciej ulegnie zniszczeniu niż ten na środku koszulki. Wypadkową pomiędzy haftem, a naprasowanką jest wzorzysty materiał tak jak na niebieskiej sukience i to jest opcja, którą najczęściej wybieram w ubraniach dzieci.
DOBRA JAKOŚĆ UBRAŃ, A ICH FUNKCJONALNOŚĆ
Jeśli mówimy o kurtkach, ważny jest materiał, z którego są zrobione, ale także wypełnienie i materiał podszewki. Na przykład zwykły poliester w wypełnieniu zazwyczaj sprawia, że zimowa kurtka nie jest tak ciepła jak być powinna, a w poliestrowej podszewce szybko się pocimy. Nie mówię, że wypełnienie 100% poliester to zawsze zło, bo obecnie technologia z roku na rok pozwala uzyskać syntetyczne wypełnienia typu Climashield, których używa się nawet w kurtkach Alpinistów, ale dopóki sprawdzone wersje tego rodzaju wypełnień nie wejdą na szerszą skalę do sklepów w akceptowalnych cenach, ja najpewniej dalej będę kupować dalej kurtki zimowe z wypełnieniem puch + pierze i/lub wełniane płaszczyki. Taka forma wypełnienia, którego naturalną właściwością jest termoizolacja i utrzymywanie ciepła sprawia, że chodzimy w stosunkowo „cienkich” kurtkach jak na tę porę roku, a wszystkim jest ciepło.
PRZECZYTAJ TEŻ: Jak kupować ubrania na zimę?
Z powodu podobnych właściwości materiałów kupujemy buty z naturalnej skóry, na odpowiednio grubej podeszwie i – na zimę – z wypełnieniem z wełny. Taki wybór sprawia, że stopa w bucie nie poci się, a jednocześnie wełna dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym sprawia, że „nasze naturalne ciepło nas ogrzewa”.
Od dwóch sezonów nosimy też wełniane czapki zamiast akrylowych. Ja w tym roku stałam się też szczęśliwą posiadaczką szala z wełny merino i to są kolejne elementy, których za nic bym nie oddała.
BIELIZNA DOBREJ JAKOŚCI – na co zwracać uwagę na zakupach?
Wybierając majtki czy skarpetki zwracam uwagę np. na jakość wszytych gumek i wszelkie ściągacze. Ściągająca się w bucie skarpetka, albo co gorsza zsuwające się pod spodniami majtki potrafią doprowadzić człowieka do szału, więc tutaj komfort użytkowania jest dla mnie ogromnie ważny. W przypadku bardzo drobnej stopy, tak jak jest np. u naszej Wiki, szukam też skarpetek z dodatkowym zwężeniem w środkowej części stopy, bo to najlepsza gwarancja, że nie będą się ściągać.
Sam fakt, że wybierzemy dobry dla nas materiał, to dopiero kropla w morzu w całościowej jakości ubrania.
POBIERZ ZA DARMO ZAKUPOWĄ „CHECKLISTĘ JAKOŚCI” DO DRUKU
Co, poza jakością samą w sobie jest dla mnie ważne przed podjęciem decyzji o zakupie danego ubrania?
Im większą mam świadomość odnośnie stanu środowiska i tego, jak wpływa na to przemysł odzieżowy, staram się żeby moje decyzje zakupowe podejmowane były coraz bardziej świadomie także pod kątem „etyki powstawania” danej rzeczy.
Dużo mam w tej kwestii jeszcze do zrobienia i nie jestem ideałem, ale coraz częściej zwracam uwagę na to, żeby ubrania, które kupujemy:
- były zrobione z ekologicznej bawełny, lnu czy tencelu (lyocell), a jeśli już wybieram poliester to ten z recyklingu (np. w ubraniach sportowych);
- pochodziły coraz częściej od naszych lokalnych, polskich marek
- miały certyfikat Fair Trade, który gwarantuje – w uproszczeniu – że powstały w poszanowaniu drugiego człowieka i środowiska
- sprawdzam, czy znajdę coś z drugiej ręki
Czuję i wierzę, że dzięki temu głosuję swoimi pieniędzmi na taki biznes i produkty, które są zgodne z moimi wartościami. Mam świadomość jak duży wpływ nasze konsumenckie wybory mają na kształtowanie rynku podaży, dlatego nie chcę bezmyślnie napędzać szybkiej mody i kultury wyrzucania. Ja swoje porządne sukienki, czy Ł. t-shirt’y nosimy latami. Nawet dla dzieci wybieramy głównie takie ubrania, które z powodzeniem można dalej puścić w świat i gdy wyrosną, skorzystają z nich kolejne dzieci.
Przeczytaj też: Na co głosujesz swoimi pieniędzmi?
Balans pomiędzy jakością, ceną, etyką produkcji i środowiskiem.
Oczywiście ja wiem, że – przynajmniej w naszym kraju i przy przeciętnych zarobkach – nie da się od razu przerzucić w 100% na kupowanie ubrań z tencelu i z certyfikatem FairTrade. Pierwsza sprawa to często ich koszt, a druga – wciąż jeszcze niewielka dostępność i wybór w takich rzeczach, zwłaszcza na działach dziecięcych.
Sama staram się do tego podchodzić zdroworozsądkowo i o ile szukając dla siebie uniwersalnej sukienki, którą będę nosić latami, sięgnę najpewniej po któryś wymarzony model z Risk Made in Warsaw, bo wiem jak dziewczyny dbają o środowisko; wiem, gdzie są wyprodukowane moje ubrania; znam jakość; chcę wspierać polski biznes, o tyle moim dziewczynkom kupuję sprawdzone modele sukienek w sieciówkach. Mają dobry skład materiału i są naprawdę świetnej jakości w stosunku do ceny (większość tych sukienek po dziewczynach co roku w świetnym stanie przekazywałyśmy do użytkowania dalej).
Jeśli mam okazję, to staram się skorzystać z używanych ubrań – np. second handy to najlepsze miejsce na poszukiwanie wełnianych czy kaszmirowych swetrów, Ł. jest mistrzem w szukaniu tam dla siebie świetnych jeansów i jakościowych, markowych koszulek.
Wybierając ubrania, gdy muszę kierować się niezbyt wysokim budżetem, kieruję swoje kroki do sieciówek, które wiem, że angażują się w poprawę standardów produkcji swoich ubrań i np. przerzuciły się już całkowicie na produkowanie z bawełny ekologicznej, z recyklingu itp. Dla mnie takie sklepy to np. C&A i H&M.
Dlaczego warto wybierać jakościowe ubrania?
Dla komfortu naszej codzienności – kiedy skarpetki i bielizna się nie ściągają, ciało pod letnią sukienką oddycha, zimą nie marzniemy, a koszulki mają proste szwy i łatwo je równo poskładać po praniu. Z troski o środowisko, a tym samym przyszłość naszych dzieci – bo lepsza jakość ubrań, to mniej śmieci. Z wygody – bo kupujesz raz na kilka lat porządny model sukienki i twoja codzienność staje się prostsza, pozbawiona konieczności szukania kolejnej, naprawiania, zastanawiania się nad wyborem.
skąd jest ta koszulka z rowerem ?
Z lumpka 🙂