Jak pokonać strach przed zmianami? Mam na to sposób!

Bądźmy w kontakcie

Kiedy ponad rok temu postanowiłam, że przeprowadzamy się nad morze i po prostu to zrobiłam, setki z Was zasypało mnie wiadomościami i komentarzami pt. „też bym tak chciała, zawsze chciałam mieszkać nad morzem”. Takie same komentarze są pod każdym takim moim zdjęciem na Instagramie.  I tak sobie myślę – ja wiem, że praca, dom, dzieci, własne mieszkania, dziadkowie pod nosem. Serio, wiem … ale Twoje życie to w większości kwestia Twoich wyborów, tak jak moja obecna codzienność jest efektem moich wyborów.

Trójmiasto to nie jest wyspa odcięta od świata pośrodku oceanu, tylko duża aglomeracja, a że przy okazji mam tu kilkanaście pięknych plaż to tylko wartość dodana.  To nie jest tak, że porzuciłam rzeczywistość i z dzieckiem pod pachą postanowiłam być rozbitkiem na bezludnej wyspie. Ja podjęłam świadomą decyzję – po dokładnym researchu, przeanalizowaniu tematu, możliwości, plusów i minusów. Owszem, byłam akurat w sytuacji, w której praktycznie nic mnie nie trzymało w Toruniu, ale ja tak bardzo czułam, że potrzebuję tego morza obok, że nawet jeśli miałabym przynajmniej na chwilę zostawić własny dom i pomieszkać tu „na próbę” w wynajętej kawalerce to bym to zrobiła, nawet teraz z dwójką dzieci. To nie jest niewykonalne, tylko wymaga dokładnego przygotowania. Przeanalizowałam :

  • czy faktycznie codzienne życie jest droższe?
  • czy mieszkania naprawdę są droższe niż w Toruniu?
  • jakie są możliwości pracy – zarówno patrząc perspektywicznie jak i analizując sytuację krytyczną i opcję znalezienia szybko pracy jakiejkolwiek, byleby dającej dochód
  • czy taka odległość realnie wpłynie na moje kontakty z rodziną, przyjaciółką, znajomymi? Na relacje Wiki z dziadkiem?
  • jakie taka zmiana daje możliwości na przyszłość – np. dostęp do większej ilości zajęć dla dziewczyn, dla mnie piękne plenery, jeśli postanowię na dobre zająć się fotografią?
  • jak wygląda sieć komunikacji miejskiej?
  • na ile dużym plusem jest możliwość „wakacji” co roku, praktycznie za darmo, w ciągu 15 minut od wyjścia z domu w porównaniu do ewentualnych minusów?
  • jak często wyjeżdżam na południe Polski albo do Warszawy, żeby zwiększenie odległości moich podróży miało realny negatywny wpływ na moje życie?

Oczywiście tych pytań było dużo więcej, ale zauważ – my nie zdusiliśmy pragnienia w zarodku jednym głupim „teraz to się nie da” albo bezpodstawnym ” to nie jest dobry pomysł” ( bo niby czemu nie jest?!). Wpadliśmy na pewien pomysł, przeanalizowaliśmy fakty i nasze możliwości i postanowiliśmy spróbować. Czy się nie bałam? Jasne, że się bałam! Miliona spraw, jak przy każdej większej zmianie. Ale tu pojawia się pytanie – czy jestem gotowa zmarnować swoje życie w imię niczym nieuzasadnionego strachu? No…kurde, nie jestem, więc ryzykuję.

Jest takie fajne zdanie – jeśli niczego nie zmienisz, nic nie zostanie zmienione. I jeszcze jedno – jeśli jest coś, czego nie zamierzasz zmienić, przestań na to narzekać.

Serio – jeszcze nie słyszałam, żeby czyjeś życie samo zmieniło się na lepsze od tak sobie. Pomyśl, nawet jeśli ktoś wygrał w totka, to najpierw musiał ruszyć 4 litery i wysłać kupon, nie? Jeśli chcesz coś zmienić – zmień to. Jeśli czujesz się ze sobą źle i chcesz zrzucić 10 kilo, to choćbyś wymyśliła 100 wymówek, Twoja sylwetka sama się nie poprawi bez zmiany nawyków żywieniowych i ćwiczeń. Idąc dalej – jeśli zamierzasz posługiwać się wymówkami i nie zamierzasz zrobić nic w kierunku zrzucenia tych 10 kilogramów – przestań na nie narzekać. Albo rybki albo akwarium – to jest naprawdę Twoja decyzja. Tak jak milion innych decyzji w życiu.

Jedną z rzeczy, które warto w życiu jak najprędzej zrozumieć jest fakt, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nie masz kasy na strój do ćwiczeń i karnet na siłownię? Wciągaj legginsy i odpal trening na YouTubie. Chcesz nauczyć się fotografii, ale nie masz kasy na kursy? Są biblioteki, filmiki na YT albo mój fotoporadnik, który dostaniesz zapisując się do newslettera. Marzysz o wyprawie do Włoch? Serio? A sprawdziłaś chociaż ceny przelotów, hoteli, poczytałaś o atrakcjach?

Jesteś dorosłą osobą, odpowiedzialną za swoje życie. Zawsze można zacząć od nowa. Zawsze można coś zmienić. Pamiętaj, że nie ma takiej sytuacji, w której nie można by było zrobić kroku na przód, tego pierwszego, najważniejszego kroku do dobrej zmiany.

Wiem, że czasami trudno pokonać strach przed zmianami, czasami ciężko jest na swoją sytuację spojrzeć obiektywnie i z innej perspektywy, dlatego wpadłam na pomysł, żeby założyć na facebooku grupę, gdzie wzajemnie będziemy mogły motywować się do dobrych zmian, inspirować do lepszego życia i wspólnie działać „smart”. Mam nadzieję, że chętnie do mnie dołączycie! [klik w obrazek]

dzialam-smart-grupa-fbblog

Smart life!

blog parentingowy, blog moda dziecięca, moda dla dzieci, moda dziecięca

Smart Beauty czas START! Czyli nad czym pracowałam w ostatnich miesiącach…

Dziś chcę Ci opowiedzieć o projekcie, nad którym „na backstage’u” pracuję właściwie już od września i czasem co nie co przemyciłam o nim na Instagramie. O projekcie bardzo dla mnie ważnym i stanowiącym ważną część smart life’u. Ten pomysł chodził mi po głowie od dawna, próbowałam kiedyś nawet liznąć tematu na blogu, ale nie była […]

8 komentarzy
Boże Narodzenie, święta, dłoń, stop

Jak zorganizować Święta Bożego Narodzenia, działając SMART ?

Jak zorganizować Święta Bożego Narodzenia, żeby nie zwariować? Jak to wszystko ogarnąć, żeby w Wigilię już tylko świętować z bliskimi i celebrować ten czas? Jeśli jak ja jesteś mamą, zapewne masz w grudniu wizję załatwienia pierdyliarda spraw – świąteczny jadłospis, kreacje, dekoracje, prezenty mikołajkowe i na gwiazdkę, kalendarz adwentowy. Do tego wszystkiego grudzień to taki […]

3 komentarze
Dziecko, zabawa w piasku, oszczędzanie

Najlepsze dla dziecka? Poznaj mądre podejście, które przy okazji pozwoli Ci zaoszczędzić 200 zł!

9 miesięcy nosisz pod sercem, a potem niezmiennie i na zawsze chcesz dla niego tego co najlepsze. Każda z nas tak ma, że uchyliłaby swojemu dziecku nieba. Stanęłybyśmy na rzęsach, żeby nasze dzieci były zawsze szczęśliwe i miały wszystko, czego im potrzeba do szczęścia, zdrowia i radości. Czyż nie? Dużo ostatnio rozmawiamy o świadomym życiu, […]

7 komentarzy
Dobra mama, mama z dziećmi

Dobra mama i jej 9 zasad, które ułatwią Ci życie z dziećmi

Jak to robię, że pijam gorącą herbatę, moich posiłków nie stanowi dojadanie resztek po dzieciach i do łazienki ZAWSZE chodzę bez dzieci? Zdradzę Ci moje sposoby, które sprawiają, że da się być z dziećmi na okrągło jako dobra mama, nie podrzucać do dziadków czy cioć, do tego pracować w domu i nie zwariować.  Poprzedni tydzień z […]

16 komentarzy

Aktualnie u nas na topie

© Wikilistka 2016
Kreativ Media
Close