SMART poradnik dla blogera

Hej, skoro czytasz tę stronę to znaczy, że albo już jesteś blogerem (lub influencerem działającym na innych kanałach) albo zamierzasz nim być : ) Pewnie zastanawiasz się, dlaczego stworzyłam taką stronę na blogu poświęconym ułatwianiu codzienności ?

Sama kiedyś zaczynałam i wszystkiego, co umiem teraz, uczyłam się na zasadzie prób i błędów, szukając wiedzy w wielu źródłach. Pochłaniało ( i w sumie wciąż pochłania, bo to niekończący się proces) mnóstwo wiedzy i dużo bym dała, żeby ktoś kilka najważniejszych informacji zebrał w jednym miejscu. Byłoby to dużym ułatwieniem, a  – jak wiesz – w ułatwianiu jestem specjalistką : )

Zebrałam dla Ciebie w jednym miejscu najważniejsze – moim zdaniem – na początek informacje, narzędzia i źródła wiedzy, do których warto sięgnąć. Jest o blogowaniu technicznie, merytorycznie, a także dwa słowa o sposobach, jak swoje miejsce w sieci można zacząć monetyzować.

[thb_gap height=”20″][thb_image image=”12791″]

BLOG – TECHNICZNIE 

Bloga możesz założyć na darmowej platformie (np.blogspot) albo od razu na własnej domenie, korzystając z WordPressa. Ja korzystam z tego drugiego rozwiązania i bardzo je sobie chwalę.

Potrzebujesz : domeny (nazwy strony), hostingu i szablonu graficznego

Domena – zazwyczaj pierwszy rok jest gratis, kolejne to ok. 100 zł rocznie

Szablon – możesz korzystać z darmowych, poszukać jakiegoś płatnego na themeforest (ja korzystam z takiego rozwiązania) lub zlecić zrobienie indywidualnego.

Aktualnie na blogu korzystam z motywu VOUX,  a dostosował go pod moje wytyczne mój Mąż, którego w razie potrzeby znajdziesz TUTAJ.

Hosting – korzystam z usług Opiekuna Bloga i bardzo sobie chwalę to rozwiązanie, więc z czystym sumieniem polecam je i Tobie.

PRZYDATNE NARZĘDZIA

Photoshop/ Lightroom

MailerLite – system do newsletterów

Canva – łatwo zrobisz grafiki / banery

Later – aplikacja pomagająca zaplanować działania na Instagramie

BLOG MERYTORYCZNIE – WIEDZA

Smutna prawda jest taka, że jeśli chcesz dziś blogować tak, by realnie docierać do czytelników, poza świetną treścią i pomysłem na siebie, warto także mieć świetne zdjęcia i być social media ninją, bo facebook to narzędzie, dzięki któremu najłatwiej dotrzeć do nowych odbiorców, ale … trzeba to umieć zrobić z głową.

Niestety nie czuję się jeszcze ekspertem w blogowaniu i hakowaniu algorytmów facebooka na tyle, by Ci się tu wymądrzać, więc poniżej zostawiam Ci listę przydatnych książek i linków, z którymi warto się zapoznać.

KSIĄŻKI :

Książki Tomka Tomczyka (Jason Hunt) KLIK- , z zwłaszcza Social Media Start (KLIK), najbardziej aktualna i świetna na początek.

E-book Joanny Glogazy „Zawód Bloger” (KLIK)

Książek o marketingu internetowym i social mediach jest chyba zbyt wiele, aby polecać konkretne, ale najczęściej szukam czegoś w tej tematyce w ofercie OnePress (KLIK)  albo w na tym dziale w Empiku (KLIK)

Blogowanie – zwłaszcza zarobkowe lub jakkolwiek związane z Twoim biznesem – to też nieustająca nauka zarządzania czasem i finansami ( bo czasu jest zawsze za mało, a ogarnianie nieregularnych dochodów to ciężki kawałek chleba). W moim podejściu dużo zmieniły dwie książki „znajomych po fachu”, czyli napisane przez blogerów:

„Zostań Panią Swojego Czasu” Oli Budzyńskiej – bardzo pomogła mi w ustalaniu priorytetów

„Finansowy Ninja”  Michała Szafrańskiego – wbrew pozorom nie jest tylko stricte książką o finansach, ale pozwala z szerszej perspektywy spojrzeć na swoją pracę, priorytety i życie w ogóle. Lektura obowiązkowa !

ZARABIANIE NA BLOGU 

Tak, jest możliwe : ) i to na wiele sposobów, a nie tylko poprzez wpisy sponsorowane, jak zwykło się myśleć. Nie trzeba czekać aż w magicznym momencie (10 000 UU to mit;))  zaczną się odzywać agencje i być zdanym na łaskę losu. Polecam od początku wziąć sprawy w swoje ręce.

Warto mieć świadomość, że blogowanie na poziomie wiąże się z kosztami. Niemal od samego początku. Pomijam już fakt, że zajmuje Twój czas, ale często nie myślimy o tym, że domena, hosting, szablon – to wszystko kosztuje. Z czasem kosztuje też program do wysyłki maili, reklama na facebooku, czasami fotograf lub po prostu program do obróbki.
Śmiało można więc stwierdzić, że blogowanie generuje koszty stałe i od razu warto się zastanowić, w jaki sposób można zarobić choćby na początku na ich pokrycie.

Dla mnie takim sposobem na pokrycie kosztów stałych jest afiliacja, czyli współpraca rozliczana za efekt, która jest w zawsze w pełni zgodna ze mną (sama wybieram co i skąd polecam) i jednocześnie generuje w miarę regularne dochody. Co ważne, możesz zacząć przygodę z afiliacją od początku blogowania!

Polecanie jest wpisane w naszą ludzką naturę, a świat rekomendacjami stoi. Nie ma dnia, żebym nie dostała wiadomości z zapytaniem o coś, co polecam, a skoro polecam konkretne sprawdzone przeze mnie rzeczy i daję danej marce/sklepowi na tym poleceniu zarobić (bo wysyłam do nich potencjalnego Klienta), to uważam to za bardzo fair, żeby mieć z takiej transakcji drobny procent. I to jest właśnie afiliacja.

Żeby na afiliacji zarabiać więcej, trzeba do niej podejść strategicznie ( ja wciąż testuję różne rozwiązania). Poniżej kilka sprawdzonych przeze mnie platformi programów partnerskich, z których sama korzystam i jestem zadowolona. W niektórych masz masę firm/produktów do polecania do wyboru, w innych polecasz serwis/usługę.

WAŻNE! Gdy tylko się zarejestrujesz, przeklikaj się dokładnie przez daną platformę i poszukaj najlepszych dla siebie rozwiązań. Niektóre programy/platformy umożliwiają także dalsze polecanie w ramach programu partnerskiego, dzięki czemu możesz zaprosić kolejne osoby do rozpoczęcia tej drogi zarabiania lub do zakupów – w obu przypadkach  firma podzieli się dodatkowymi zyskami także z Tobą, w zamian za rozwój firmy.

AFILIACJA – POLECANIE PRODUKTÓW/USŁUG

Ceneo.pl (KLIK) – świetna porównywarka, dużo widgetów produktowych, są też kampanie dedykowane rozliczane za kliknięcie.

Convertiser (KLIK) – na tej platformie możesz polecać np. produkty z Limango, Zalando, Answear. Świetny widget produktowy przeszukujący wszystkie firmy na raz.

WebePartners (KLIK) – duży wybór sklepów z rzeczami dla dzieci

SalesMedia (KLIK) – tutaj m.in. Smyk, Endo, Alieexpress, Tania Książka i inne

 

Mój artykuł na temat zarabiania na afiliacji możesz przeczytać TUTAJ. 

AFILIACJA – ZAPRASZANIE

Limango – możesz zapraszać osoby poprzez specjalny link lub dedykowany e-mail. Za każdą osobę, która z Twojego zaproszenia zarejestruje się w serwisie i dokona zakupów za min. 200 zł, otrzymujesz bon o wartości 50 zł. Trzeba wejść w Moje konto > Zaproś znajomych

Westwing – również możesz zapraszać osoby poprzez specjalny link lub e-mail. Gdy osoba skorzysta z Twojego linku – otrzymuje bon na 30 zł, a Ty 30 zł w bonie otrzymujesz, gdy dokona pierwszych zakupów. ŁAP 30 ZŁ ODE MNIE <KLIK> 

Airbnb – masz specjalny link, który udostępniasz dalej. Osoba, która skorzysta z Twojego zaproszenia otrzymuje 100 zł do wykorzystania na podróże, a gdy odbędzie swoją pierwszą podróż o wartości min. 210 zł, Ty otrzymasz 50 zł na podróże*
ODBIERZ SWOJĄ STÓWKĘ ODE MNIE <KLIK> : )
* te kwoty lubią się zmieniać, więc warto na bieżąco sprawdzać

PO PIERWSZE – SPRAWDZAJ!

Próbuj, sprawdzaj, testuj, co działa u Ciebie. Pamiętaj, że nie ma jednego dobrego rozwiązania ani magicznej różdżki, to tak nie działa. Sukces zawsze jest wypadkową udanych prób i poniesionych porażek.

PO DRUGIE – NIE PRZEGAP

Tak jak Ci wspomniałam, świat rekomendacjami stoi i ta tendencja na pewno będzie się jeszcze rozwijać. Już dzisiaj możemy zarabiać na polecaniu niemal każdej rzeczy z naszego codziennego otoczenia, dlaczego więc z tego nie skorzystać? Chcesz coś polecić – sprawdź, czy zamiast zwykłego linka mozesz wrzucić taki afiliacyjny. A może program ma też opcję zapraszania znajomych (jak Limango) ? Zawsze warto sprawdzać wszystkie możliwości.

PO TRZECIE – NIE DAJ SIĘ ZWARIOWAĆ

Wiesz, żeby nie było tak, że spędzasz godzinę na znalezieniu linku afiliacyjnego do baniek mydlanych za 3 zł : ) Zarobione na zakupie kilkanaście groszy raczej nie jest warte tej godziny Twojego czasu. Myśl strategicznie.

[thb_gap height=”20″][thb_image image=”12792″]

Tak! Oczywiście, że tam, gdzie mogłam umieściłam na tej stronie linki partnerskie : )
Nie dość, że Ty korzystając z nich możesz zgarnąć niezłe bonusy, to jeszcze korzystając z wiedzy, którą przekazuję na tej stronie możesz zacząć monetyzować swojego bloga.

Win-win, prawda ? ; )

BLOGUJESZ? ZACZYNASZ?
Krótka ściąga dobrych i złych (ofc, w mojej opinii) praktyk

T  A  K 

  • wartościowa treść
  • regularność 
  • wchodzenie w interakcje z czytelnikami
  • piszesz, bo masz coś do przekazania 
  • mądre zarabianie na blogu 

N I E 

  • „zapchajdziury” na siłę 
  • pisanie dla statystyk 
  • blog jak słup ogłoszeniowy
  • pełen pakiet reklamowy za „czapeczkę” – barter jest ok, ale wtedy, gdy niesie realną korzyść dla obu stron. Od początku nie dawaj się wykorzystywać.