Jak zacząć odgracanie domu i pozbyć się zbędnych rzeczy z mieszkania?

Czujesz, że przytłaczają Cię rzeczy. Rozglądasz się dookoła i widzisz je wszędzie – jest ich za dużo, nie mają swojego miejsca, a bałagan, który tworzą przyprawia Cię o ból głowy. Sprzątasz i za chwilę znów jest to samo – mnóstwo rzeczy na wierzchu. Brzmi znajomo?

Chyba każda z nas to kiedyś przechodziła. Nawet ja, trąbiąca o użytkowym minimalizmie, autorka podręczników o świadomym zarządzaniu rzeczami, miewam momenty w roku, gdy taki stan mnie dopada! Moją przewagą jest wtedy fakt, że wiem już, co zrobić. Od czego zacząć odgracanie i jak skutecznie pozbyć się z domu zbędnych rzeczy, a z części z nich nawet odzyskać pieniądze.

Bardzo chcę, żebyś Ty też doszła do miejsca, w którym ja jestem teraz, dlatego dziś chcę Ci odpowiedzieć na pytanie, które pojawia się najczęściej w takim momencie.

Od czego zacząć odgracanie mieszkania?

Jeśli jesteś “człowiekiem szybkich efektów” jak ja, polecam Ci zacząć od takiego miejsca / szafki / kategorii, która właśnie takim rezultatem zmotywuje Cię do dalszych działań. To musi być coś, przez co przebrniesz bez zawahania i frustracji. Wybierz jedną szufladę, może segment kosmetyków albo porządki w apteczce. Może tylko pozbycie się uszczerbionych kubków i talerzy z szafy?

Najważniejsze, żebyś wybrała tylko jedną, niedużą przestrzeń i przeprowadziła w niej odgracanie od początku do końca.

Od jakich miejsc / kategorii warto zacząć pozbywanie się zbędnych rzeczy?

 • jedna szuflada, ew. konkretna komoda
 • strefa kreatywno-artystyczna u dzieci (pisadła, kolorowanki, ciastolina itp.)
 • kubki i talerze
 • domowa apteczka
 • kosmetyki do makijażu
 • kosmetyki do pielęgnacji

Są to takie “przestrzenie”, które nie przytłoczą Cię ilością pracy, a jednocześnie często mamy w nich mnóstwo rzeczy, które nadają się już tylko na śmietnik i niepotrzebnie wprowadzają chaos. Dzięki temu, przy odgracaniu tego typu kategorii szybko zyskujemy efekt “oddechu” i ogarnięcia przestrzeni.

Jak zacząć odgracać i przejść przez pozbywanie się zbędnych rzeczy krok po kroku?

Jeśli będziesz pozbywać się zbędnych rzeczy z danej kategorii (np. apteczka lub kosmetyki do makijażu), zacznij od tego, żeby przynieść wszystko w jedno miejsce.

 1. Zbierz wszystkie rzeczy w jednym miejscu lub wybierz konkretną przestrzeń (np. konkretna szuflada komody)
 2. Przygotuj cztery pudełka lub trzy pudełka i worek na śmieci: do wyrzucenia / do oddania / do sprzedania / zostaje
 3. Na początku wybierz to, co na pewno z Tobą zostaje
 4. W drugiej kolejności wyrzuć wszystko to, co nadaje się do śmieci : przeterminowane leki czy kosmetyki, zaschnięte tusze do rzęs, zważone lakiery, a także jakieś ulotki i inne duperele z szuflady (zerknij na listę 66 rzeczy, które możesz wyrzucić od razu)
 5. Przyjrzyj się reszcie – czy jest tam coś, co jeszcze chcesz zatrzymać? Dlaczego chcesz to zatrzymać? Do czego tego użyjesz i kiedy?
 6. Pozostałe rzeczy podziel pomiędzy rzeczy do oddania (komu, gdzie i kiedy to oddasz?) i ew. do sprzedania
 7. Wyrzuć rzeczy, które są do wyrzucenia! (leki oddaj do najbliższej apteki)
 8. Opcjonalnie : przetrzyj komodę / apteczkę z kurzu
 9. Zorganizuj przechowywanie tego, co zostawiłaś tak, żeby każda grupa przedmiotów miała swoje miejsce.

Generalnie, jestem zwolenniczką tego, by oddawać / wystawiać na sprzedaż od razu, ale jednocześnie wiem, że jeśli przed Tobą wiele miejsc w domu do odgracenia, to wygodniej jest podejść do tematu z głową i najpierw strategicznie odgracić dom krok po kroku, a dopiero później brać się za oddawanie i domową wyprzedaż.

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że odgracanie i domowa wyprzedaż to dwa duże procesy. Tak jak niemal w każdej pracy, łączenie ze sobą podobnych zadań jest optymalizacją naszego skupienia, tak również przy pozbywaniu się zbędnych rzeczy warto działać strategicznie i z głową. Łatwiej jest zapanować nad całym procesem, jeśli go zaplanujemy i najpierw w ramach odgracania “wyciągniemy” z różnych kategorii rzeczy, które nadają się na domową wyprzedaż, a dopiero później zajmiemy się samym procesem wystawiania na sprzedaż, pakowania czy wysyłek.

JESTEŚ ZE MNĄ NA INSTAGRAMIE? –> zerknij @wikilistka


Jeśli chcesz przejść przez odgracanie skutecznie, krok po kroku i bez frustracji do celu, to zachęcam Cię do zapoznania się z moim najnowszym workbookiem “Skuteczne Odgracanie. Jak pozbyć się nadmiaru krok po kroku?”.

Już teraz możesz POBRAĆ DARMOWY FRAGMENT (kliknij tutaj)

i bez zobowiązań sprawdzić, czy to coś dla Ciebie.

Workbook “Skuteczne Odgracanie krok po kroku” dostępny jest w formie elektronicznej, ale znajdziesz w nim także strony z checklistami idealne do wydrukowania 🙂

Exit mobile version