Jak nauczyć dziecko literek i cyfr?

Co nam pomogło? Co było ważne w nauce literek i cyferek?

Jak nauczyć dziecko liter i cyfr? Pomocne wskazówki

Temat nauki literek i cyferek we wszelkiej postaci przewijają się teraz bardzo intensywnie. Z jednej strony Wiki przeskoczyła już do pisania, czytania i liczenia, a z drugiej Misia weszła w etap zainteresowania literami i cyferkami.

Pewnie wiesz już, że stworzyłam własne edukacyjne plakaty dla dzieci – opowiem Ci zaraz dlaczego właśnie takie. ALE chcę też pokazać Ci dziś inne niż moje plakaty pomoce do nauki literek i cyferek, z których z na co dzień korzystam z dziewczynkami. Koniecznie przeczytaj do końca – mam dla Ciebie prezent, który funduje ciepłą kawę …  GRATIS 😉

JAK NAUCZYĆ DZIECKO LITEREK I CYFEREK?

NIC NA SIŁĘ, OBSERWUJ DZIECKO.

Macierzyństwo nauczyło nie przede wszystkim tego, że na wszystko przychodzi odpowiedni moment. Tak jak przy odpieluchowaniu, tak jak przy przesypianiu całych nocy, tak i nauka literek i cyferek wymaga gotowości i zainteresowania dziecka tym tematem. Dlatego przede wszystkim radzę Ci, OBSERWUJ. Przy drugim dziecku, nauczona doświadczeniem, jestem na te fazy jeszcze bardziej wyczulona. Był bowiem taki moment w życiu Wiki, że dochodziliśmy do ściany i za nic nie szło dalej. Ot, na przykład kiedy mając jakieś 3 lata ogarnęła liczenie do 10-ciu (wymawianie nazw cyfr po kolei), ale nasze rozmowy o ilości kończyły się tak:

Ile jest czerwonych klocków?

-Jeden, dwa, tsy, ctely

-Czyli ile?

-Siedem!

Analogicznie było z pierwszymi próbami pisania, czytania. Musiała znaleźć tę motywację w sobie i dopóki sama nie zainteresowałam się tematem, na nic były moje starania. Ja tylko spokojnie gromadziłam dookoła niej takie zabawki / gry / przedmioty, które zahaczały o naukę literek i cyferek, ale jednocześnie były czymś, co mocno ją zainteresuje i tak jedna zębatka uruchamiała kolejną.

LITERY I CYFRY WE WSZELKIEJ POSTACI

Jakby się zastanowić, litery i cyfry są dookoła nas w różnorakiej postaci, prawda? Dlaczego uczymy ich w bardzo ograniczony sposób?

Pierwszy raz dostrzegłam to właśnie wtedy, gdy wówczas 4-letnia Wiki zapytała mnie dlaczego mamy 3 litery “A”, skoro każda znaczy to samo . To był właśnie początek pracy nad moimi autorskimi plakatami. Nie znalazłam te 3 lata temu takich, na których jednocześnie występowałoby:

…więc ZROBIŁAM WŁASNE, z których po dwóch latach korzystają już setki dzieciaków ; )

JAK WSPIERAM NAUKĘ LITEREK I CYFEREK U 3-LATKI?

Moje dziewczyny obie są bardzo ukierunkowane na wszelkie zabawy manualne, plastyczne. To jest coś, na czym spędzają większość dnia. Szukałam więc sposobów na to, żeby z literami i cyframi mogły pracować w różny sposób, bardziej namacalnie.

Zamówiłam Mii np. bardzo fajne puzzle – Alfabet i Cyfry z Janod (wszystkie linki są pod grafiką poniżej ).  Co prawda obrazki są tam podpisane po angielsku, ale to akurat zupełnie nieistotne, bo Mia na ten moment używa głównie tej części drewnianych elementów w postaci liter i cyferek. Bawi się nimi jak klockami, czasem segreguje kolorystycznie, odciska je w ciastolinie albo w piasku kinetycznym. Wiktoria jej je odrysowuje i koloruje, układają na alfabecie 😉 Niby nauki w tym nie ma, a jednak Mia, która ma teraz 3 lata liczy bez problemu do 10 (i rozróżnia tę ilość) oraz rozpoznaje co najmniej połowę literek po kształtach 🙂

 

Idąc za ciosem zamówiliśmy też tablicę edukacyjną 4 w 1, gdzie mają do dyspozycji znikopis, magnesy z literami i cyframi oraz tablicę do pisania kredą.

Ostatnio też na próbę, szukając pomysłu na gratis do pobrania na stronie mojego sklepu, stworzyliśmy arkusze z literami i cyferkami i jak się okazało, im prostsza forma, tym bardziej angażuje kreatywność dziecka.

Wiktoria swoje literki m.in.:

Mijeńka cyfry wykleiła ciastoliną, a pomysłów na pracę z tymi wydrukami spisałyśmy razem już kilkanaście.

POBIERZ PLANSZE SMARTEDU ZUPEŁNIE ZA DARMO, wydrukuj i daj sobie czas na ciepłą kawę 😀

 

 

Na dzień dzisiejszy mamy w użyciu wszystkie wersje moich plakatów – a więc plakaty, wkładki do zeszytów i podkładki na biurko, a do tego masę zabawek związanych z nauką literek i cyferek, z których najlepsze moim zdaniem widzisz na grafice poniżej.

JAK NAUCZYĆ DZIECKO LITEREK I CYFEREK?  SIĘGNIJ PO SPRAWDZONE ZABAWKI

Jednak nie tylko na plakatach moje dziewczyny mają kontakt z nauką liter i cyferek, ale przede wszystkim podczas zabawy. Zwłaszcza u Mijeńki, która zaczęła interesować się tematem mając 3 latka. Większość tych zabawek to coś, co sprawdzi się i na samym początku oswajania z literami i później przy nauce czytania czy składania pierwszych wyrazów, więc polecam całym serduchem.


1. SmartEDU – moje autorskie edukacyjne plakaty, wkładki i podkładki na biurko
2. Puzzle z drewnianymi cyferkami Janod
3.. Liczydło
4. Czuczu seria z puzzlami
5. Tablica 4w1 Janod
6. Stempelki z literami
7. Koraliki do z literkami
8. MagneticBook z literami
9. Książka “Nauka czytania” i “Nauka Liczenia” (naukę czytania pokazałam w środku we wpisie z książkami dla 7-8-9 latków 🙂

Jeśli miałabym Ci streścić dzisiejszą “lekcję” – jak nauczyć dziecko liter i cyfr, zapamiętaj 3 główne wskazówki:

  1. Obserwuj dziecko i skup się na wyłapaniu fazy wrażliwej na literki / cyfry (tu polecam poczytać o metodach Montessori)
  2. Podążaj za zainteresowaniami dziecka – jeśli kocha konie, niech liczy konie;  jeśli kocha planety – uczcie się z ich nazwami alfabetu itd.
  3. Otocz dziecko literami i cyferkami w różnorakiej formie – podkładka pod talerz do jedzenia, dywanik, plakat, podkładka na biurko, książeczki, puzzle 3d, zwykłe puzzle, klocki, jakaś interaktywna zabawka, stempelki, zestaw ciastoliny itp. Dzięki temu dziecko nie nudzi się tematem, bo “wciąż zajmuje się czymś innym”.

KILKA TRICK’ÓW, KTÓRE SPRAWDZIŁY SIĘ U NAS PRZY NAUCE LITEREK I CYFEREK

Exit mobile version