Depilacja laserowa – wszystko, co chcesz wiedzieć | SmartBeauty

Depilacja laserowa, a właściwie epilacja, czyli trwałe usuwanie owłosienia, to coraz bardziej powszechny i rozchwytywany zabieg. Dlaczego? I jakie niedopowiedzenia można spotkać w tym temacie? Czy warto? Jak uniknąć podstawowych błędów? Jak wygląda zabieg depilacji laserowej? Jak się do niego przygotować, jakie są przeciwwskazania? Jak nie dać się nabrać i wybrać najskuteczniejszą ofertę, na co zwrócić uwagę i w końcu – jakie realnie uzyskałam efekty, po ilu zabiegach i ile to kosztuje?

Na te i jeszcze więcej pytań Ci dzisiaj odpowiem, bo nie wyobrażam sobie „smart beauty” bez tak podstawowego ułatwienia sobie życia jak pozbycie się raz na zawsze niechcianych włosków, dlatego też depilacja laserowa była pierwszym zabiegiem, na który udałam się w ramach współpracy z Clinica Cosmetologica, która jest partnerem mojego projektu.


DEPILACJA LASEROWA TO NIE TYLKO WYGODA, ALE WIELE WIĘCEJ.

Na początek zacznijmy od tego, że depilacja laserowa jest nie tylko wygodnym rozwiązaniem w celu poprawienia estetyki i samopoczucia, ale też jest wyjściem w przypadku wielu problemów zdrowotnych takich jak wrastające włoski, zapalenie mieszków włosowych (takie małe, czerwone kropki) czy nadmierne owłosienie przy niektórych chorobach ( np. owłosione bardzo mocno CAŁE plecy albo mocny zarost u kobiet nie tylko na bikini, ale także np. na twarzy!).

Mnie osobiście – poza wygodą – to właśnie pozbycie się maleńkich czerwonych kropek na całych nogach najbardziej skłaniało do poddania się depilacji laserowej, ponieważ to jedyny skuteczny sposób, żeby praktycznie całkowicie uniknąć tego problemu i uzyskać faktycznie estetycznie wyglądające, gładkie nogi.

CZY KAŻDY MOŻE PODDAĆ SIĘ DEPILACJI LASEROWEJ, JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA ?

Generalnie depilacja laserowa to zabieg dla każdego, jednak trzeba pamiętać, że najlepszy efekt uzyskuje się, gdy mamy grube, ciemne włosy i jasną karnację, bo im większy „kontrast” i im więcej barwnika (melaniny) we włosie, tym bardziej działa na niego laser. Natomiast przeciwwskazania do zabiegu to :

» Ciążą i okres karmienia piersią,

» Infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe (np. opryszczka),

» Choroby skóry takie jak: bielactwo, łuszczyca, rybia łuska,

» Opalona skóra –zarówno naturalnie, w solarium czy przy pomocy samoopalacza

» Stosowanie leków i ziół światłouczulających i antybiotyków

» Rozrusznik serca,

» W przypadku zabiegu depilacji laserowej pach, nie wolno stosować preparatów typu Etiaxil czy Antidral

KIEDY WYKONAĆ ZABIEG?

Ze względu na to, że im większy kontrast pomiędzy kolorem skóry, a barwnikiem włosa, tym lepiej działa zabieg, warto zaplanować rozpoczęcie sesji depilacji laserowej na okres, kiedy nasza skóra jest najmniej opalona i w perspektywie kilku miesięcy (zabiegi wykonuje się co 4-10 tygodni w zależności od miejsca) nie będziemy jej opalać.

ILE ZABIEGÓW POTRZEBA I OD CZEGO TO ZALEŻY?

Często wystarczy już 6 zabiegów, żeby pozbyć się zdecydowanej większości włosków – ok. 90/95 %. Zależy to od tego, jak ciemny mamy włos, bo te ciemne i grube najlepiej reagują na działanie lasera. Największy efekt widoczny jest po pierwszym zabiegu – wtedy wydaje się, że większość włosków już nie odrasta. Dalsze to walczenie z tymi, które podczas ostatnich sesji nie były w fazie wzrostu ( na takie laser nie działa).

CZYM SIĘ RÓŻNI DEPILACJA LASEROWA OD IPL ?

Podstawowa różnica polega na skuteczności zabiegów i ilości, które trzeba wykonać. Umownie mówi się, że na 1 zabieg laserem trzeba wykonać min. 3 zabiegi IPL, a i tak nie osiągniemy tej samej skuteczności. Przede wszystkim IPL (Intense Pulse Light, czyli po polsku Intensywnie pulsujące światło)  to nie laser, więc realnie poddajemy się zabiegowi naświetlania lampą xenonową. Laser wysyła fale świetlne o tej samej długości i małej rozbieżności, dzięki czemu działa bezpośrednio na włos, nie przegrzewając okolicznych tkanek, czego nie można powiedzieć o IPL. Z tego powodu właśnie IPL często tylko osłabia włosy, a nie zupełnie je niszczy, co może nasilać np. wrastanie włosków, bo ( analogicznie jak przy depilacji woskiem) włosek odrasta cieńszy i słabszy i zamiast przebić się przez naskórek „skręca się” powodując pod skórą stan zapalny.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO DEPILACJI LASEROWEJ?

Skóra powinna być ogolona, najlepiej dzień przed wizytą. Jak już wspomniałam – nie można mieć przeciwwskazań do zabiegu, a jednym z nich jest np. opalenizna ale też uszkodzona ciągłość naskórka. Miesiąc przed zabiegiem nie wolno usuwać włosów depilatorem, woskiem czy pęsetą ani stosować kremów do depilacji. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry oraz o to, by nie było ona podrażniona. WAŻNE! Zabieg można wykonać najwcześniej dwa tygodnie po stosowaniu antybiotyków, więc warto wziąć to pod uwagę. Również dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić zioła fotouczulające (np. nagietek, dziurawiec, herbatki odchudzające). Tydzień przed zabiegiem nie wolno złuszczać skóry kremami, lekami i za pomocą peelingów, nie powinno się też wykonywać kosmetycznego oczyszczania twarzy (w przypadku, gdy depilacji poddajemy ten obszar).

PRZEBIEG ZABIEGU DEPILACJI LASEROWEJ
( na przykładzie lasera Vectus, z którego korzystałam)


CZY DEPILACJA LASEROWA BOLI?

Nie tak, żeby nie dało się tego znieść a i tak tylko przez chwilę. Jest to uczucie najbardziej przypominające dotykanie się bardzo gorącą łyżką dosłownie na ułamek sekundy.

PIELĘGNACJA SKÓRY PO ZABIEGU

Bezpośrednio po zabiegu pojawia się zaczerwienienie. Powinno ustąpić do 3 dni, u mnie zazwyczaj nie było po nim śladu już po powrocie do domu. Nie należy stosować na podrażnionej skórze żadnych kosmetyków na bazie spirytusu ani mydła, w przypadku pach antyperspirantów/dezodorantów – do czasu ustąpienia zaczerwienienia. Przez dobę po zabiegu nie można również korzystać z basenu, sauny, a nawet brać gorących kąpieli. Można natomiast korzystać z kosmetyków łagodzących podrażnienia, jak choćby Bepanten czy zawierających D-Panthenol.

Miesiąc po zabiegu nie wolno się opalać. Jeśli poddany depilacji fragment ciała będzie na słońcu, konieczne jest zastosowanie kremów z wysokimi filtrami 50+. Kosmetyki, leki złuszczające, zioła i leki światłouczulające nie powinny być stosowane co najmniej dwa tygodnie po zabiegu. Zabiegi powtarza się co 4-10 tygodni, a pomiędzy nimi włosy golimy jedynie maszynką – żadnych kremów, pęset, depilatorów, wosku.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC ODPOWIEDNIĄ OFERTĘ TRWAŁEJ DEPILACJI ?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy to depilacja laserem czy IPL. Poczytajmy o laserze, którym jest wykonywana, czy na pewno jest bezpieczna. Tak jak już wspomniałam, Vectus, którym ja miałam usuwane owłosienie w Clinica Cosmetologica to  technologia opracowana przez naukowców z Harvard University oraz ma certyfikat Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), który potwierdza jego skuteczność i bezpieczeństwo. Czytnik Skintel, o którym pisałam Ci już wyżej, pozwala na uzyskanie maksymalnie dużej skuteczności przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa, dzięki temu, że na bieżąco odczytuje poziom aktywnej melaniny w skórze i na jego podstawie dobiera parametry. Oprócz tego zawsze warto sprawdzić, w jakim miejscu mamy mieć wykonany zabieg – czy jest to jakaś większa klinika/gabinet ze specjalistami ze specjalizacją co najmniej kosmetolog ( a najlepiej medyczną – dermatolog), czy po prostu ktoś po kursie kosmetycznym wpadł na pomysł, że zakupi sprzęt i będzie na tym zbijał kasę. Chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo, więc warto być czujnym.

DEPILACJA LASEROWA – EFEKTY I KOSZTY

Aktualnie jestem po 3 zabiegach na pachy i 2 na łydki – zapomniałam już właściwie, że istnieje potrzeba korzystania z maszynki. Owszem – mam jeszcze pojedyncze włoski miejscami, ale są one trudno zauważalne i zazwyczaj przypominam sobie o nich po tygodniu czy dwóch. Przede mną jeszcze kilka zabiegów, więc ostateczne efekty opiszę Wam przy ostatnim wpisie podsumowującym cały projekt. Cena zabiegu zależy od okolicy oraz ilości zabiegów, na które decydujemy się jednorazowo ( czyli w pakiecie zawsze taniej), ale dla najbardziej popularnych miejsc kształtuje się następująco :

Zapewne jak w każdym miejscu, jeśli decydowałybyście się na połączenie np. nogi + bikini, czy pachy i nogi i inne konfiguracje, można by było rozmawiać o drobnych zniżkach.

DLACZEGO DEPILACJA LASEROWA TO ROZWIĄZANIE „SMART”?

Przede wszystkim – jest właściwie jedynym sensownym sposobem, żeby pozbyć się tych cholernych czerwonych kropek, że o problemie wrastających włosków nie wspomnę. Po drugie – zapewnia święty spokój właściwie na zawsze ( a co najmniej na kilkanaście lat). Nie ważne jak będziesz zmęczona, bo dziecko aktualnie ząbkuje albo w ostatnim momencie pakowałaś wszystkich na plażę czy na basem i zapomniałaś o sobie – możesz być spokojna o swoją gładką skórę. Po trzecie – jeśli zsumować kwoty wydane przez kilkanaście lat na wszystkie produkty do depilacji i pielęgnacji z nią związanych, a więc maszynki, pianki, kremy do depilacji, wosk, kremy przeciw wrastaniu włosków, łagodzące itp., to serio – ile oszczędzamy ? O czasie oczywiście nie wspominając.

Święty spokój, efektywność i oszczędność (także czasu) – kwintesencja dbania o siebie w stylu smart 😉

Jesteś ciekawa, jakie jeszcze zabiegi i smart-rozwiązania pojawią się w tym projekcie? Co obstawiasz? A może chciałybyście jakiś konkurs z tym związany – co odnośnie smart dbania o siebie chętnie byś przygarnęła? DAJ ZNAĆ!
Już ja się postaram coś z tym zrobić 😉 

Exit mobile version