21 sprawdzonych wskazówek jak zorganizować przeprowadzkę, żeby nie zwariować

Bądźmy w kontakcie

Przeprowadzka nie musi być przekleństwem, jeśli tylko nauczysz się jak mądrze się do niej przygotować.

Pomyślałam, że skoro jestem na bieżąco i niejako zdaję sprawozdanie z pola bitwy, wpis dotyczący tego, jak zorganizować przeprowadzkę, żeby nie zwariować jest tym, który powinnam opublikować jako pierwszy z całej serii, bo – jakby nie patrzeć – będzie mi stosunkowo łatwo odpowiedzieć na Wasze pytania, gdy jestem w środku tego całego zamieszania.

Tak więc – świeżo z salonosypialniojadalniopracowni wypełnionej perdyliardem kartonów – Polka mądra po szkodzie i nauczona na własnych błędach podpowiada.

21 wskazówek jak zorganizować przeprowadzkę, żeby nie zwariować ?

1. Zakoduj, że nie będzie idealnie. Przeprowadzka idealna nie istnieje, możesz sobie tylko ją ułatwić. Gdy zrozumiesz i się z tym pogodzisz, unikniesz niepotrzebnego denerwowania się na milion spraw.

2. Gdy tylko decyzja o przeprowadzce zapadnie, każdego dnia na bieżąco pozbywaj się niepotrzebnych rzeczy, a pozostałe grupuj w miarę tematycznie. To jest chyba klucz… Jeśli masz dużo czasu (lub mało w wypadku, jeśli są rzeczy, których kategorycznie nie chcesz przewozić) zacznij wyprzedawać wartościowe niepotrzebne rzeczy jeszcze w starym miejscu zamieszkania. [ o tym gdzie i jak wpis niebawem]

Jeśli natomiast nie jest to niezbędne, przy segregacji część rzeczy wyrzucaj od razu (wyrzucaj, nie znoś do piwnicy etc.!), a część spisuj i odkładaj w JEDNO specjalnie do tego przeznaczone miejsce jako „rzeczy do sprzedania”. [ aktualnie jestem na etapie wypełniania tego miejsca po brzegi, sic!]

3. Pamiętaj, że najgorsze przy przeprowadzkach są najmniejsze elementy. Dlatego wszystkie przyprawy w saszetkach, kisiele, budynie itp. trzymaj w szafkach schowane w koszyki – choćby takie zwykłe plastykowe za 2 zł. Mąki, makarony, cukier, płatki, ryż i kaszę (nawet te w woreczkach!) przechowuj w słoikach. Wszelkie drobne kosmetyki, lakiery do paznokcie i inne bliżej niezidentyfikowane drobne przedmioty również lepiej trzymać w jakiś pojemnikach. U nas to jest jedna z metod, która sprawiła, że jeszcze nie zwariowałam przy przeprowadzkach. Docenisz taki system przechowywania i przy wypakowywaniu rzeczy na nowym eM. Wierz mi ^^

4. Jeśli masz opcję, żeby podrzucić dziecko na czas przeprowadzki do dziadków, zrób to. Jeśli nie, zaopatrz się w laptop/tablet/telefon z dużą ilością bajek i bezpiecznych aplikacji dla dzieci. Nie myśl o tym, żadnemu dziecku krzywda się jeszcze nie stała od dwóch dni z bajkami dostosowanymi do jego wieku. Owszem, mały pomocnik jest cudowny, ale niestety zazwyczaj z jego roboty więcej szkody niż pożytku…

5. Jeśli do transportu rozkręcacie meble, koniecznie wszystkie śrubki, kołki itp. pakuj do osobnych woreczków strunowych, które na samym końcu włożysz w jeden większy i będziesz strzec jak oka w głowie. Chyba nie muszę uzmysławiać Ci, co poczujesz, jeśli się okaże, że największej szafy w mieszkaniu nie da się skręcić, bo brakuje dwóch najważniejszych elementów scalających ?

6. Skompletuj kartony różnej wielkości do przeprowadzki wcześniej i trzymaj rozłożone w piwnicy. My tym razem byliśmy sprytni i mieliśmy zachowane kartony z poprzedniej przeprowadzki, ale chyba nikt nie chciałby przeżywać tego, co my wtedy, gdy już musieliśmy się pakować a w żadnym  z 5 okolicznych większych sklepów akurat nie mieli ani jednego większego kartonu…

7. Jakiś czas przed przeprowadzką nie wyrzucaj starych gazet – moje Elle okazało się niezastąpione podczas pakowania kubków i talerzy…

8. Spakuj gotową pościel/koce do spania do jednego kartonu. Potem pomaluj go fluorescencyjną farbą i przypnij na nim świecący napis z opisem zawartości… W każdym razie zrób tak, żeby był dobrze widoczny i łatwy do zlokalizowania.

9. Ubrania, które wiszą na wieszakach pakuj razem z nimi. To jest mega ułatwienie przy rozpakowywaniu.

10. Poskładane ubrania układaj i ciasno opakowuj. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po prostu otworzysz karton/walizkę i przełożysz ubrania w idealnym stanie na półki.

11. Jeśli nie masz auta, sprawdź ile osób zmieści się jako dodatkowi pasażerowie w busie od przeprowadzki i w razie czego  kup bilety na odpowiedni środek transportu. (Ja wczoraj transportowałam się do Gdańska z Wiktorią Polskim Busem – mają foteliki i muszę przyznać, że coraz bardziej przekonuję się do tego rodzaju podróżowania. Wiki przez większość drogi śpi bezpiecznie w foteliku, a ja mam gniazdko z prądem i wifi ;D )

12. Pakuj po kolei – szafkami, pokojami i opisuj dokładnie kartony na górze. Nie mieszaj w jednym kartonie rzeczy z dwóch pomieszczeń.

13. Wszystkie rzeczy do przewiezienia ułóż najlepiej w jednym pokoju – najbliżej wyjścia – i również układaj obok siebie kartony czy meble na zasadzie salon-salon, kuchnia-kuchnia.

14. Na sam koniec zostaw odkurzacz. Zaopatrz się też w mokre chusteczki od mebli – w czasie wynoszenia mebli będziesz już mogła w miarę ogarnąć stare mieszkanie.

15. Wnosząc kartony do nowego mieszkania, najlepiej jest ustawiać je już w odpowiednich pomieszczeniach. Dobrze, gdy np. jedna osoba (u nas to byłam ja) na bieżąco wypakowuje już część rzeczy. Dla przykładu  – ja zajęłam się kuchnią

16. Do wypakowywania potrzeba strategii, bo łatwo zginąć w stercie śmieci. Idealnie sprawdza się jeden wielki karton robiący za kosz na śmieci, który wędruje z Tobą z miejsca na miejsce i zawsze jest w zasięgu ręki. Dzięki temu choćby wszystkie papiery czy folie, w które opakowane były naczynia lądują od razu w śmietniku. Grunt to sobie nie utrudniać.

17. Strategii wypakowywania ciąg dalszy. Miej pod ręką odkurzać i ew. wilgotne chusteczki do ogarnięcia podłogi przed postawieniem mebli w danym miejscu.

18. Jeśli meble przy transporcie były rozkręcone, pierwszą rzeczą jaką dobrze zrobić po przybyciu na miejsce docelowe jest ich skręcenie.

19. W każdym z pomieszczeń ustaw kartony w jedno miejsce, później poustawiaj meble tak, jak ostatecznie mają stać i dopiero zajmij się wypakowywaniem.

20. Jeśli tylko masz taką możliwość w miejscu zamieszkania, po wstępnym ogarnięciu usiądź do komputera i zrób zakupy spożywcze online z dostawą do domu. ( taką usługę ma m.in. Tesco, Alma czy Piotr i Paweł). Gdyby tak jeszcze Lidl i Biedronka wprowadziły usługę e-zakupów, byłabym chyba najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem.

21. Przygotuj się na survival. Przyda się swoisty ‚zestaw przetrwania’. Proponuję uwzględnić walizkę z : piżamami, ubraniami na zmianę, gotowymi przekąskami (najlepiej niebrudzącymi), chusteczkami – mokrymi i suchymi, najbardziej niezbędnymi kosmetykami (choć ja na ten czas po prostu,,,,,, rezygnuję z make-up’u), szczotką, szczoteczkami i pastą do zębów, obcinaczkami, pilniczkiem, gumkami do włosów, papierowym ręcznikiem, plastrem i wodą utlenioną, markerem, śrubokrętami, zapasową taśmą, kluczami do starego/nowego mieszkania, działającym internetem bezprzewodowym, ładowarką do telefonu i komputera, komputerem/tabletem, namiarami na jadalne gotowe jedzenie z dowozem w miejscu pierwotnym i docelowym (musisz uwzględnić, że z jakiś przyczyn cała technologia może nie działać), portfelem z gotówką i kartami bankomatowymi w środku. Przez dzień/kilka dni Wasze życie kręci się tylko wokół tej walizki, bo cała reszta jest spakowana, więc naprawdę warto dobrze zadbać o jej wyposażenie i strzec jak oka w głowie.

Tyle przychodzi mi do głowy „na gorąco”. Jeśli masz jakieś pytania lub radę, którą warto tu dodać – koniecznie podziel się tym w komentarzu.

PS. Zdj. TU

shareblog

 

blog parentingowy, blog moda dziecięca, moda dla dzieci, moda dziecięca

Smart Beauty czas START! Czyli nad czym pracowałam w ostatnich miesiącach…

Dziś chcę Ci opowiedzieć o projekcie, nad którym „na backstage’u” pracuję właściwie już od września i czasem co nie co przemyciłam o nim na Instagramie. O projekcie bardzo dla mnie ważnym i stanowiącym ważną część smart life’u. Ten pomysł chodził mi po głowie od dawna, próbowałam kiedyś nawet liznąć tematu na blogu, ale nie była […]

8 komentarzy
Boże Narodzenie, święta, dłoń, stop

Jak zorganizować Święta Bożego Narodzenia, działając SMART ?

Jak zorganizować Święta Bożego Narodzenia, żeby nie zwariować? Jak to wszystko ogarnąć, żeby w Wigilię już tylko świętować z bliskimi i celebrować ten czas? Jeśli jak ja jesteś mamą, zapewne masz w grudniu wizję załatwienia pierdyliarda spraw – świąteczny jadłospis, kreacje, dekoracje, prezenty mikołajkowe i na gwiazdkę, kalendarz adwentowy. Do tego wszystkiego grudzień to taki […]

3 komentarze
Dziecko, zabawa w piasku, oszczędzanie

Najlepsze dla dziecka? Poznaj mądre podejście, które przy okazji pozwoli Ci zaoszczędzić 200 zł!

9 miesięcy nosisz pod sercem, a potem niezmiennie i na zawsze chcesz dla niego tego co najlepsze. Każda z nas tak ma, że uchyliłaby swojemu dziecku nieba. Stanęłybyśmy na rzęsach, żeby nasze dzieci były zawsze szczęśliwe i miały wszystko, czego im potrzeba do szczęścia, zdrowia i radości. Czyż nie? Dużo ostatnio rozmawiamy o świadomym życiu, […]

7 komentarzy
Dobra mama, mama z dziećmi

Dobra mama i jej 9 zasad, które ułatwią Ci życie z dziećmi

Jak to robię, że pijam gorącą herbatę, moich posiłków nie stanowi dojadanie resztek po dzieciach i do łazienki ZAWSZE chodzę bez dzieci? Zdradzę Ci moje sposoby, które sprawiają, że da się być z dziećmi na okrągło jako dobra mama, nie podrzucać do dziadków czy cioć, do tego pracować w domu i nie zwariować.  Poprzedni tydzień z […]

16 komentarzy

Aktualnie u nas na topie

© Wikilistka 2016
Kreativ Media
Close