FOTO „Hour by hour” – nasz dzień godzina po godzinie

Bądźmy w kontakcie

Odkąd rozpoczęłam Projekt 365 wiem jak wielką moc ma dokumentowanie wspomnień. Dlatego, gdy przeczytałam u Kasi z Worqshop o wyzwaniu Hour by Hour, wiedziałam, że muszę dołączyć!

NA CZYM POLEGA WYZWANIE ‚HOUR BY HOUR’?

‚Hour by hour’ to fotowyzwanie, które ogłosiły Kasie z Worqshop i Antilight. Chodzi w nim o to, żeby przez jeden dzień, godzina po godzinie robić zdjęcia dokumentujące naszą codzienność. Zatrzymywać ją w kadrach dokładnie taką, jaka tego dnia jest. Pomysł od razu przypadł mi go gustu, bo to wręcz idealny sposób na wzbogacenie moich albumów, które tworzę w ramach Projektu 365.

DLACZEGO WARTO I KIEDY HOUR BY HOUR MA NAJWIĘKSZY SENS ?

A dlaczego w ogóle warto zatrzymywać wspomnienia na zdjęciach? : ) Z mojego doświadczenia z Projektem 365, odpowiedziałabym, że przede wszystkim to nauka wdzięczności. W codziennej gonitwie nie zauważamy małych rzeczy, które dają nam szczęście albo szybko o nich zapominamy. Zdjęcia pozwalają do nich wrócić w odpowiednim momencie, kiedy panuje spokój i jesteśmy w stanie znaleźć chwilę na refleksję. Na przykładzie Projektu 365 – siadasz na koniec miesiąca, który wydawał Ci się tym najgorszym ever. A potem przeglądasz zdjęcia i widzisz, że spotkało Cię w nim 30! momentów wartych zapamiętania. Takich, do których będziesz chciała wracać! Ciężko o bardziej namacalny dowód na to, że mamy powody do wdzięczności.

Z ‚hour by hour’ jest analogicznie, ale ta forma daje nam też inne możliwości.

Po pierwsze – pozwala wyłapać z naszego dnia elementy, które nie są tym, co chciałybyśmy uwieczniać na zdjęciach. To pierwszy krok do porządnej analizy, wyznaczenia celów i podjęcia kroków, by je zrealizować.

Po drugie – robienie zdjęć w ramach tego wyzwania cyklicznie, np. w każdej porze roku czy chociaż corocznie o konkretnej porze, pozwala nam na alizę postępów i zmian, jakie zachodzą w naszym życiu.

Po trzecie – im więcej robimy zdjęć, świadomie wybierając kadry, tym lepszymi fotografami się stajemy. Praktyka czyni mistrza!

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ, BY HOUR BY HOUR WYSZŁO SPRAWNIE ?

Zdaję sobie sprawę, że bieganie cały dzień z dużym aparatem, zabraniem go z dzieckiem na plac zabaw, albo używanie w kuchni podczas robienia obiadu do najwygodniejszych nie należy. To główna przeszkoda, którą wymienia większość na starcie.

A kto powiedział, że zdjęcia trzeba robić aparatem? Większość nowych smartfonów na rynku ma aparaty naprawdę świetnej jakości. Wystarczy wyłączyć lampę, włączyć tryb manualny i wybrać ustawienia. Ja 95 % zdjęć ze swojego wyzwania zrobiłam moim Asusem Zenfone 3!

Pamiętaj, że nie ma „idealnych” ani „typowych dni”.
To nie chodzi o to, że masz uwiecznić życie, takie, którego byś chciała i stylizować każdy kadr, ale żeby w namacalny sposób móc zerknąć z boku na to jak jest i dopiero potem ew. pracować nad poprawą poszczególnych elementów.
Nasz dzień też nie był ani idealny, ani zupełnie typowy. ALE BYŁ!

Pamięć bywa zawodna.

Dlatego warto zapisywać na kartce w ciągu dnia, jedno zdanie dotyczące danego kadru. Mnie pomogło Instastories, ale równie dobrze można to zrobić w wersji analogicznej.


A teraz, nim przejdę do pokazania Ci naszego dnia, chcę – z rękami drżącymi ze stresu – zaprosić Cię do zapisania się na listę oczekujących na MÓJ PIERWSZY KURS ON-LINE!

Wreszcie znalazłam w fotografii swoją, unikatową ścieżkę, którą chcę podążać i rozpoczęcie prac nad tym kursem jest jej początkiem. Jeszcze chwila i poza zawodowym ułatwianiem codzienności zacznę zamieniać wizualny chaos w harmonijne piękno, ale …

JUŻ DZIŚ chciałabym zobaczyć, czy mój pomysł niesie wartość dla Ciebie. Zerknij proszę, jakie problemy zamierzam pomóc Ci rozwiązać i – zapisując się lub nie – daj mi proszę znać, czy faktycznie przyda Ci się moja pomoc w tej dziedzinie!

KLIKNIJ W PONIŻSZY BANER, A ŚWISTOKLIK PRZENIESIE CIĘ GDZIE TRZEBA ; ) 


NASZ DZIEŃ GODZINA PO GODZINIE  – WIOSENNY PIĄTEK

Dziś i tak wyjątkowo łaskawie jak na nią, Nasz Budzik, przyszedł powiedzieć „pora wstawać”. Jest coś magicznego w skrzypiących drzwiach, tupocie małych stóp i zaspanym, porannym ‚mama am’. Potem jeszcze chwila na poranne rozmowy i rodzinne przytulasy.

Pora wstawać – choć ja dziś wstaję wyjątkowo. Zazwyczaj z dziewczynami wstaje Ł., a ja z racji pracy do późnej nocy, odsypiam do 10.00 To mój ulubiony tryb funkcjonowania i jeśli tylko okoliczności na to pozwalają, uskuteczniam go bez wyrzutów sumienia.

Odkąd Decathlon na urodziny sprezentował mi wymarzonego orbitreka, staram się zaczynać dzień od 30 minut cardio na czczo i wypicia dużego kubka wody. Dziś wyjątkowo wcześnie jestem już po treningu.

Poćwiczone, dzieci ogarnięte, w czasie moich ćwiczeń Ł. ogarnął najpilniejsze poranne maile i telefony. Pora na śniadanie. Dziś wspólne, zrobione przez Ł. Na co dzień moje pierwsze śniadanie, jest drugim dziewczyn i razem wcinamy bananowe placki jaglane.

Szybki prysznic i przy okazji ogarnięcie łazienki. Wstawiam pranie, odkładam rzeczy na miejsce, przecieram kurze i robię inne okołołazienkowe rzeczy z piątkowej listy sprzątania, a później ogarniam siebie.

Po względnym doprowadzeniu do porządku własnej osoby, zabieram się za ogarnianie przestrzeni. Lubię mieć posprzątane, gdy Mia idzie na południową drzemkę, bo dzięki temu nic mnie nie rozprasza przy pracy.

Ogarnięte, więc lecę położyć Broję. Zaraz potem kawa i zazwyczaj nasz pierwszy nieprzerwany blok pracy. W tym czasie Wiki zazwyczaj albo urzęduje w pokoju i zajmuje się rzeczami, które przez większość dla – ze względu na Mię – są niedostępne albo ma dyspensę i włączamy jej pełnometrażową bajkę.

Drzemka nie trwała długo, więc ogarnęłam tylko bieżące sprawy. Wciąż uczę się systemu pracy z priorytetami i bez „przedbiegów”, ale nim wpadnę w swoje „flow” niestety mija chwila…

Czwartek lub piątek to dzień załatwiania bieżących spraw z tygodnia, wysyłek, dokumentów itp. Jako, że ja swoje załatwiłam już wczoraj, dziś Ł. zabiera dziewczyny na dobrą godzinę, a ja przy okazji mam dodatkową chwilę na pracę. Nim jednak usiądę, odhaczam z listy mycie podłóg, korzystając, że nikt mi nie depcze po mokrej podłodze.

Robię też cotygodniowy przegląd szafek i lodówki, planuję jadłospis i listę zakupów. Najczęściej też tego dnia robimy większe zakupy, najczęściej on-line.

Poplanowane, popracowane troszeczkę. Dopijam zimną już kawę i pora zabrać się za obiad, bo ekipa zaraz wróci. Dziś klasyk – pulpety z indyka w pomidorach po włosku, z makaronem i parmezanem. Robię od razu dwie porcje i druga część jest na kolejny dzień – tym razem z ryżem.

Wspólny obiad to już u nas rytuał. Mocno pilnujemy tego punktu dnia. Głodna Mia domagająca się swojego obiadu NA JUŻ sprawiła, że jest podany wręcz ‚antyinstagramowo’. Odkąd ogarnęłam dziewczynom porządne krzesełka do stołu ( Mia ma Evolu, a Wiki Lamdę z Childhome), nie mamy już wiecznej wojny o jednego różowego tripp trappa, każda ma swoje miejsce, a my mamy święty spokój i dodatkową frajdę, odkąd Mia je sama.

Poobiedniego marudzenia dzieci – czas start. Próbuję z balkonem, ale ostatecznie kapituluję i wychodzimy na plac zabaw obok bloku.

To jest to rozwiązanie, które spisuje się u nas najlepiej. Już nawet nie próbujemy pracować razem w domu z dwoma marudami plączącymi się między nogami. Na zmianę staramy się zabierać je po obiedzie na świeże powietrze i pracujemy w spokoju, a dzieciom poświęcamy też 100 % uwagi. Mia, po mamusi, uwielbia bujaczki, więc tak sobie tkwię przez dobre 45 minut…

Zmiana perspektywy i kolejne jakże fascynujące dla mnie zajęcie – pilnuję, żeby mi się dziecko nie najadło kamieni, bo Mia uparcie wierzy, że wszystko jest jadalne ; )

Wracamy. Etap na „ja siama” uważam za otwarty. Pokonujemy więc praktycznie 3 piętra w żółwim tempie, ale cieszę się, bo Dziewczę me zalicza niezły workout. Jako ambitna mama z uwagą i poświęceniem dbam o jej kondycję ; )

Muszę zerknąć na listę zadań, bo aż nie wiem, co olać pierwsze, a tymczasem Dziecię przejmuje Tata. Zapytacie pewnie o Wiki – została z koleżankami na placu zabaw : )

Gdzieś w międzyczasie była szybka kolacja dzieci, więc czas na wyczekiwany moment w ciągu dnia nr.2 – Młodsza oddaje się w objęcia Morfeusza <3

Teraz jest chwila tylko dla Wiki – staramy się dbać, żeby nie pozbawiać jej tego elementu codzienności po pojawieniu się siostry. Dziś strasznie chciała pograć z tatą w zabawkowe wyścigi z jego dzieciństwa, więc – ścigają się : Różowa Lola w cabrio vs. Lucky Luck w Cadillac’u ; )

Ja tymczasem robię sobie herbatę, sięgam po mojego najgorszego wroga w odchudzaniu i jednocześnie tak porządany umilacz wieczoru i … ZACZYNAM WŁAŚCIWY DZIEŃ PRACY. Na początek maile z niemal całego dnia i bieżące sprawy.

Codzienne czytanie dzieciom to kolejny rytuał, o który mocno dbamy. Ja usypiałam Mię, więc wieczorna bajka dla Wiki przypadła w udziałe tacie.

Gdy dziewczyny obie już śpią, mamy tak naprawdę pierwszy moment tylko dla siebie, na oddech, zebranie myśli i spokojną rozmowę. Takie 15-20 minut resetu w ciszy a potem zazwyczaj wieczorne ogarnianie mieszkania i … dalej praca.
* Ok, przez pracę rozumiem też czas poświęcany na własny rozwój – kursy on-line, merytoryczne podcasty i notatki itp.

I tak co najmniej do 23.00. Jest piątek, więc na dziś wystarczy, bo przed naszym serialowym wieczorem chcę jeszcze poćwiczyć jogę rozciagającą.

Po północy jest czas tylko dla nas. Jako filmo- i serialoholicy spędzamy ten czas zazwyczaj przed telewizorem. Czasem w akompaniamencie butelki wina i czegoś dobrego do jedzenia, a czasem tak po prostu.
Zresztą – trudno znaleźć o tej godzinie siłę na coś dużo bardziej kreatywnego, więc po raz kolejny doceniam fakt, że kochana jestem tak samo w ‚cebuli’ na głowie i grubych skarpetkach z serio ‚Hello Kitty, co odstrzelona w szpilki i z czerwoną szminką na ustach.

Na ekranie „The 100”, czyli jeden z naszych ulubionych seriali. Koło 1-szej idziemy spać, licząc na to, że Mii w nocy nie będą dokuczać zęby, bo od rana powtórka z rozrywki …


 I jak Ci się podoba pomysł na takie dokumentowanie życia? Mam nadzieję, że udało mi się Ciebie zachęcić i jutro po prostu uwiecznisz Wasz dzień, chociaż telefonem. To naprawdę niezapomniana pamiątka i choć to był mój pierwszy raz ‚hour by hour’, to zdecydowanie nie ostatni. Myślę, że będziemy robić takie zdjęcia w każdej porze roku! 

Aktualnie u nas na topie

© Wikilistka 2016
Kreativ Media
Close