Dlaczego księżniczki miałyby nie konstruować mostów? Klocki konstrukcyjne Goldie Blox! + KONKURS

Bądźmy w kontakcie

Zastanawiałaś się kiedyś, jak potoczyłoby się Twoje życie, gdybyś zamiast bawić się lalkami, namiętnie przez całe dzieciństwo budowała zaawansowane konstrukcje z klocków? Myślałaś o tym, że być może takie spędzanie czasu, pozwoliłoby Ci odważniej myśleć o realizowaniu się w bardziej ścisłych, technicznych kierunkach, z których kiedyś być może zrezygnowałaś, bo bałaś się, że z czymś sobie nie poradzisz?

Podobno 10 000 godzin praktyki wystarcza, żeby osiągnąć w czymś mistrzowski poziom. Tak sobie to analizuję i gdy myślę o tym, ile czasu dzieci spędzają na zabawie przez całe dzieciństwo, widzę jak bardzo mogą przy okazji rozwijać pewne umiejętności.

Ja zrezygnowałam z pomysłu studiowania architektury, wnętrz, bo bałam się, że nie poradzę sobie z technicznymi rzeczami. Przerażały mnie, bo nigdy nie byłam ścisłowcem i choć finalnie ta praca pewnie w dużej mierze skupiała by się stricte na urządzaniu wnętrz, które uwielbiam, odpuściłam.

Mamy z Wiki taki „problem”, że jednocześnie wykazuje dużo cech po tatusiu – jest dokładna, bardzo logicznie myśli, dużo analizuje i uwielbia dochodzić do tego, na jakiej zasadzie coś działa itd., a z drugiej strony jak na czterolatkę przystało jest wielbicielką księżniczek, sukienek, tiulowych spódnic, baletu, brokatu i typowo dziewczęcych kolorów. Co za tym idzie – ja z jednej strony nie chcę jej w najmniejszym procencie jakkolwiek odbierać żadnej cząstki tego dziewczęcego świata, z drugiej – bardzo chcę w niej pielęgnować tę analityczno-logiczną naturę. Choćby dlatego, że pracowanie nad takimi umiejętnościami może jej w przyszłości pomóc jeśli zdecyduje się pójść w stronę bardziej ścisłych kierunków.

Schody pojawiają się, gdy idziemy do sklepu w poszukiwaniu jakiejś zabawki, czy nawet kolorowanki. Te ciekawsze, z ciekawszą treścią – bardziej rozwijającą, nie interesują czterolatki, bo nie znajdziesz w nich baletowych kiecek i brokatu. Podobnie jest z klockami konstrukcyjnymi i innymi zabawkami przeznaczonymi do konstruowania jakiegokolwiek – zazwyczaj to są „warsztaty” dla chłopców, na które w dziewczyńskim świecie czterolatka niespecjalnie chce zrobić miejsce.

Z jednej strony walczymy o ‚gender’ i równouprawnienie, z drugiej wciąż zalewa nas fala zabawek typowo dla chłopców lub tylko dla dziewczynek. Nie tylko zresztą zabawek, bo i bajek i książeczek

Piękne i słodkie księżniczki vs dzielni, mądrzy rycerze i superbohaterowie. I choć coraz częściej pojawiają się bajki, w których te osławione księżniczki mają coraz ambitniejsze role do odegrania dla dobra społeczeństwa, to jednak wciąż są w mniejszości.

Podczas targów Kids Time w Kielcach natknęłam się na świetną nowość, która wtedy dopiero miała być wprowadzana do Polski. Mianowicie – Goldie Blox, czyli klocki dla małych konstruktorek. Jako, że teraz są już u nas dostępne, a sama inicjatywa i produkt są genialne, już Wam piszę o nich coś więcej.

Klocki konstrukcyjne Goldie Blox – co to w ogóle jest?

Na pomysł tej zabawki wpadła Debbie Sterling. Na studiach inżynierskich zauważyła, że kobiety mają dużo większy problem z zaliczeniem rysunku technicznego niż mężczyźni i choć finalnie jej się to udało, zgłębiała temat. Jak się okazuje, problem polega na tym, że około 8 roku życia, dziewczynki tracą zainteresowani zabawkami konstrukcyjnymi, a co za tym idzie, w przyszłości dużo mniej ćwiczą wyobraźnię przestrzenną niż chłopcy! Debbie połączyła to z faktem, że dziewczynki mają za to dużo lepiej rozwinięte zdolności werbalne niż chłopcy i tak stworzyła Goldie Blox, czyli wyjątkowe klocki konstrukcyjne, które są „wzbogacone” o książeczki z przygodami złotowłosej bohaterki Goldie, w których to owa bohaterka rozwiązuje różne problemy dnia codziennego poprzez konstruowanie prostych maszyn oraz samą lalkę. Do tego są w pastelowych kolorach <3


 

 

goldie blox, klocki konstrukcyjne, klocki dla dziewczynek

To historia bardzo, bardzo w skrócie, ale faktem jest, że dzięki temu, że dziewczynki identyfikują się ze swoją nową lalką przyjaciółką, chcą pomóc jej rozwiązać kłopot opisany w książeczce i chętnie konstruują nowe maszyny. W ten sposób przy okazji uczą się podstawowych praw fizyki i zasad konstruowania. W miarę jak nabierają wprawy,  zaczynają też chętniej konstruować własne maszyny – bez instrukcji, a tak długo, jak długo będą zainteresowane swobodną zabawą rozwijającą wyobraźnię przestrzenną, tak długo zupełnie przy okazji praktykują ważne umiejętności.

Wiki od razu polubiła swoją nową lalkę-przyjaciółkę, a także figurki słodkich zwierzątek i z zapałem zaczęła konstruować. Najpierw przy pomocy taty, a po tygodniu swobodnych zabaw z dużym zestawem byłam pod wrażeniem, ilu zależności nauczyła się SAMA czterolatka. Zafascynowała się „jak to działa” i mam wrażenie, że Goldie Blox to taka zabawka, która nie może się znudzić, bo w sumie zawsze można skonstruować coś nowego.

Jej Goldie jest baletnicą, a popołudniami , konstruuje maszyny. Czasami jest księżniczką i konstruuje maszyny, które mają sprawnić przyjęcie wydawane dla przyjaciółek – innych lalek. Myślę, że każda dziewczynka będzie umiała sobie dopowiedzieć do niej taką historię, która finalnie sprawi, że jeszcze bardziej zaangażuje się w zabawę i rozwiązywanie problemów za pomocą konstrukcji.

Lubię takie rozwiązania. Innowacyjne, przełamujące stereotypy, wspierające dzieci tak, jak tego potrzebują, więc z przyjemnością opowiadam Ci tu o takich nowinkach. Zwłaszcza, że sezon świąteczny za pasem i lada moment zaczniecie przeszukiwać Internet w poszukiwaniu ciekawych prezentów. W Polsce dostępnych jest kilkanaście zestawów, ceny zaczynają się od 45 zł, a możecie je kupić np. TUTAJ.

Ale!

Nie byłabym sobą, gdybym nie miała czegoś dla Ciebie!

Konkurs zakończony!

Mam do rozdania trzy zestawy, takie same, jakimi Wiki bawi się na zdjęciach ( 1 x zestaw z „gwiazdą” i 2 x zestaw z lalką i kolejką tyrolską) Wystarczy, że TUTAJ ( pod postem na fb – tam też są szczegółowe informacje ) zostawisz mi w komentarzu odpowiedź na pytanie : Kim chciałaś być w przyszłości, gdy byłaś mała i kim chce być teraz Twoje dziecko?

Do zabawy zapraszam fanów profili : Goldie Blox Polska oraz Wikilistka 

16.11.2016 Wybiorę z odpowiedzi dwie osoby, do których trafią zestawy z Goldie.


Jak Ci się podoba? Ja jestem zachwycona i choć u Wiki ta transformacja jeszcze pewnie potrwa, to myślę, że niebawem nastanie era  #GoldieIsAnewPink ! : )

O zabawkach dla dzieci

Pomysł na prezent pod choinkę – INSPIRACJE – o czym marzą dzieci?

Pomysł na prezent pod choinkę, na gwiazdkę – o czym tak naprawdę marzą dzieci? Za niespełna tydzień będziemy już po kolejnej w życiu wigilijnej wieczerzy, a nasze dzieci będą do upadłego bawić się nowymi prezentami. Długo zastanawiałam się, w jaki sposób pokazać Ci tegoroczne inspiracje prezentowe. Wiedziałam na pewno, że ważniejsze dla mnie od inspiracji […]

2 komentarze

Mata edukacyjna Skip Hop Explore & More a rozwój dziecka

Jak każda mama chcę maksymalnie wspierać rozwój moich dzieci. Jak każda mama, potrzebuję mieć też czasem wolne obie ręce i chwilę spokoju, nie tylko wtedy, gdy Mia śpi, bo jak wiadomo z tymi drzemkami w ciągu dnia bywa różnie. Dlatego też, gdy Mała skończyła nieco ponad miesiąc ja zaczęłam rozglądać się za odpowiednią matą edukacyjną, bo wiedziałam, […]

5 komentarzy
zabawka edukacyjna, czytanie

Zabawka edukacyjna, czyli jaka?

Zastanawialiście się, czym tak naprawdę jest zabawka edukacyjna? Czy zabawki naprawdę powinny uczyć liczyć lub czytać? Czy dziecko nie powinno po prostu się bawić i dzięki temu poznawać świat?  W swoim tempie, poznając to, co w danym momencie chce poznać ? Zabawka idealna dla rodzica W ciągu dwóch ostatnich miesięcy bardzo uważnie przyglądałam się Wiki. […]

18 komentarzy
puzzle, puzzle dla dzieci, moda dziecięca, blog parentingowy

Pierwsze puzzle i układanki – DJECO (nowa miłość)

Pierwsze puzzle i układanki – jak wybrać i co nas urzekło w Djeco? Na początku puzzle dla niespełna dwulatki wydawały mi się czymś znacznie przewyższające jej umiejętności (nie doceniałam własnego dziecka…). Potem zobaczyłam post, na którym Lenka (między dziewczynami jest jakieś pół roku różnicy) układa puzzle z zamiłowaniem. Lampka, nadzieja – a może jednak istnieje […]

8 komentarzy

Aktualnie u nas na topie

© Wikilistka 2016
Kreativ Media
Close